Lietuviškoms technologijoms kelią į JAE rinką padeda skintis ne tik nuoseklus įmonių darbas ieškant naujų eksporto galimybių, bet ir tikslinės verslo misijos. Būtent vienos iš jų – rugpjūtį Inovacijų agentūros Vilniuje organizuoto Lietuvos-JAE verslo forumo – metu šios Persų įlankos valstybės kompanijos atrado lietuvišką bepiločių orlaivių sprendimą „DBOX“.
Padeda atverti kelius į naujas rinkas
„Į strategines eksporto rinkas orientuotos verslo misijos yra išties svarbi platforma, padedanti Lietuvos kompanijoms megzti verslo ryšius, atrasti naujų bendradarbiavimo ir eksporto galimybių, pristatyti savo sprendimus potencialiems klientams ar investuotojams. Tą puikiai iliustruoja Lietuvos-JAE verslo forumo metu dronų bazių sprendimą „DBOX“ vystančios Lietuvos bendrovės „IT logika“ sėkmės pavyzdys. Atradusi partnerius JAE bendrovė ruošiasi eksporto plėtrai“, – sako Inovacijų agentūros Rinkų plėtros skyriaus vadovė Simona Buziliauskienė.
Anot S. Buziliauskienės, Inovacijų agentūra per metus strateginėse užsienio rinkose suorganizuoja iki 10 verslo misijų, o taip pat priima atsakomuosius kitų šalių verslo vizitus Lietuvoje. Šiemet 6 atvykstamosiose verslo misijose iš viso sudalyvavo 178 Lietuvos įmonės, o į renginius JAV, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje vyko per 160 Lietuvos verslo atstovų. Tokius vizitus paprastai lydi aukšti abiejų šalių pareigūnų susitikimai ir politiniai susitarimai, padedantys įmonėms užsienio rinkose greičiau užmegzti verslo ryšius.
JAE įmonių dėmesį patraukė išskirtiniai dronų sprendimai
Rugpjūtį Vilniuje vykusiame Lietuvos ir JAE verslo forume dalyvavo 21 įmonė iš Jungtinių Arabų Emyratų. Viena iš jų, bendrovė „Duverse“, ypač susidomėjo Lietuvoje kuriamomis autonominėmis bepiločių orlaivių stotimis, kurios gali pasitarnauti plėtojant išmaniuosius miestus, užtikrinant teritorijų apsaugą, vykdant įvairių pramonės objektų ar žemės ūkio plotų stebėjimą. Neilgai trukus po susitikimo rugpjūčio mėnesį JAE kompanija ir Lietuvos dronų sprendimų bendrovė „IT logika“ pasirašė distribucijos JAE ir Saudo Arabijoje sutartį.
„Susidomėjimo mūsų kuriamomis dronų stotimis iš JAE ir Saudo Arabijos esame sulaukę jau prieš keletą metų, nuosekliai ir tikslingai kreipėme dėmesį į šias rinkas, dalyvavome Inovacijų agentūros organizuotuose mokymuose, skirtuose norintiems plėsti verslą į JAE. Tad verslo misija buvo laukta ir labai aktuali. Kadangi dronų sprendimai, automatizacija, skaitmeninimas ir išmanieji miestai šiuo metu yra išties aktualios temos su mumis pabendrauti norėjo tikrai ne viena įmonė – juolab, kad autonomines dronų stotis renginyje pristatėme vieninteliai“, – pasakoja bendrovės „IT logika“ produkto vystymo vadovė Jurgita Gelažanskienė.
J. Gelažanskienė pažymi, kad verslo misijos yra ne vien susitikimas su atvykusių įmonių atstovais. Jų metu galima pasiklausyti aktualių pranešimų, kuriuos skaito delegacijos vadovai, ministrai. Tai įmonėms leidžia geriau suprasti regiono specifiką, poreikius, finansavimo plėtrai galimybes. Be to, bendrovės „IT logika“ atstovės teigimu, visuomet yra įdomu susitikti su kolegomis iš Lietuvos, kurie turi verslo plėtros tame pačiame regione planų arba patirties.
Gavo progą prisistatyti prestižinėje parodoje
J. Gelažanskienė sako, kad bendrovė ne tik pasirašė distribucijos sutartį su JAE partneriais, bet ir sulaukė kvietimo dalyvauti svarbiame tarptautiniame aukštųjų technologijų renginyje „Gitex Global Dubai“. Čia bendrovė turėjo galimybę geriau susipažinti tiek su nauju partneriu, tiek su JAE ir regiono rinka, gyvai partnerio stende pristatyti savo vystomą technologiją potencialiems užsakovams – pavyzdžiui, susidomėjimą išreiškusiems Dubajaus miesto savivaldybei ir policijai.
„Suprantama, tai tik pradžia. Laukia dar daug darbo – dalyvavimas konkursuose, prezentacijų rengimas, pilotiniai projektai. Stengiamės suprasti kultūrinius skirtumus ir JAE verslo specifiką. Taip pat gilinamės į skrydžių reglamentavimą, bendradarbiaujame su leidimus dronų skrydžiams išduodančiomis institucijomis, konsultuojamės su Dubajaus savivaldybe. Verslo misijos ir tarptautiniai renginiai suteikia naujų galimybių, bet norint jomis pasinaudoti reikia įdėti pastangų ir, žinoma, gebėti pasiūlyti klientams vertę suteikiančius sprendimus“, – pažymi J. Gelažanskienė.
Vysto plačiai pritaikomą technologiją
„IT logika“ bendradarbiavimo galimybių ieško ne tik JAE ar Saudo Arabijoje, bet ir kitose rinkose. Šiuo metu deramasi su potencialiais partneriais Suomijoje, Šveicarijoje, Malaizijoje, Kanadoje. Anot J. Gelažanskienės, susidomėjimo įmonės vystomais sprendimais tarptautinėse rinkose tikrai netrūksta, nes dronų technologijos sparčiai vystosi ir yra itin paklausios.
Lietuvos įmonės vystomos autonominės dronų stotys „DBOX“ jungia autonomiją, mašininį mokymąsi ir daiktų internetą. Šią technologiją galima pritaikyti įvairiems tikslams, tokiems kaip pasienio bei didelių ir atokių pramonės objektų apsauga, augalų vegetacijos stebėsena ūkiuose, perimetro saugumo ir vagysčių prevencijos užtikrinimas, eismo srautų valdymas ir stebėsena, išmanusis automobilių parkavimas, šviesoforų optimizavimas ir daugelis kitų. Lietuvių sukurta autonominė dronų stotis leidžia valdyti bepiločius iš bet kurio pasaulio taško. Baigęs skrydį, bepilotis orlaivis sugrįžta į dėžės pavidalo „garažą“, kurio viduje įrengta robotinė ranka greičiau nei per minutę pakeičia išsikrovusią bateriją.