Dešimtis milijonų vartotojų turinčiai programėlei – ukrainiečių smūgis: priimtas ryžtingas sprendimas po to, kai pasirodė įtarimai dėl galimo bendradarbiavimą su Rusija

Lina Snarskienė

2024-09-23, 17:55

0 komentarų

Po to, kai Prancūzijoje buvo sulaikytas „Telegram“ vadovas Pavelas Durovas, dėmesio centre atsidūrė ir pati programėlė. Į esamą situaciją neseniai sureagavo ir ukrainiečiai, kurie ėmėsi ryžtingų veiksmų.

Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Dešimtis milijonų vartotojų turinčiai programėlei – ukrainiečių smūgis: priimtas ryžtingas sprendimas po to, kai pasirodė įtarimai dėl galimo bendradarbiavimą su Rusija

Ukrainos vyriausybė žengė ryžtingą žingsnį ir uždraudė tam tikroms žmonių grupėms naudotis populiaria susirašinėjimo programėle „Telegram“. Draudimas taikomas visiems svarbias pareigas einantiems darbuotojams, pavyzdžiui, ypatingos svarbos infrastruktūros darbuotojams ir kariškiams. Šis žingsnis žengtas reaguojant į susirūpinimą dėl galimo Rusijos vykdomos stebėsenos.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba šį sprendimą priėmė gavusi įrodymų, kad Rusijos slaptosios tarnybos gali gauti prieigą prie „Telegram“ siunčiamų žinučių. Šalies karinės žvalgybos tarnybos vadovas pateikė įrodymų, rodančių, kad Rusijos institucijos gali sekti ir skaityti platformoje siunčiamas žinutes, net ir tas, kurios buvo ištrintos. Taryba ėmėsi veiksmų siekdama apsaugoti Ukrainos nacionalinį saugumą ir siekė sustabdyti bet kokį galimą slaptos informacijos nutekėjimą.

Draudimas taikomas darbo įrenginiams

Tačiau draudimas šiems darbuotojams nėra absoliutus. Jis taikomas tik įrenginiams, kuriuos pareigūnai, kariai ir darbininkai naudoja su darbu susijusioms užduotims atlikti. Žmonėms vis dar leidžiama naudotis „Telegram“ namų telefonuose ar kompiuteriuose. Toks atskyrimas užtikrina, kad asmeninis naudojimasis programėle liktų nepaveiktas, o pagrindinės sistemos būtų apsaugotos nuo galimų grėsmių.

Programa „Telegram“ turi tvirtas šaknis tiek Rusijoje, tiek Ukrainoje, kur ja naudojasi milijonai žmonių. Jos įkūrėjas Pavelas Durovas 2014 metais paliko Rusiją, o bendrovė dabar įsikūrusi Dubajuje. Durovas taip pat buvo Rusijos socialinės žiniasklaidos platformos „VKontakte“, kurią jis pardavė prieš išvykdamas iš gimtosios šalies, kūrėjas. „Telegram” yra labai patikimas naujienų ir bendravimo šaltinis, todėl daugeliui regiono žmonių ji yra itin svarbi priemonė.

Viena iš pagrindinių draudimo priežasčių – baimė, kad Rusija gali gauti prieigą prie „Telegram“ žinučių ir naudotojų duomenų. Tai sukėlė nerimą Ukrainoje. Vyriausybė turėjo imtis griežtų priemonių, kad apribotų programėlės naudojimą kritiniuose sektoriuose. Vyriausybė nori užkirsti kelią bet kokiam šnipinėjimui, kuris galėtų pakenkti šalies gynybos ir saugumo pastangoms.

Nepaisant draudimo tam tikriems darbuotojams, ši susirašinėjo programėlė Ukrainoje išlieka labai populiari. Apskaičiuota, kad 75 proc. šalies piliečių naudoja būtent „Telegram“ pokalbiams su draugais ir šeima. Daugiau nei 70 proc. ja taip pat naudojasi naujienoms gauti. Vyriausybės sprendime daugiausia dėmesio skiriama tik saugumui. Juo nesiekiama apriboti žodžio laisvės ar asmeninio programėlės naudojimo.

Populiaru, nes nevaldoma?

Pirmoji „Telegram“ versija pasirodė dar 2013 m. ir per daugiau nei vienuolika veikimo metų platforma vartotojų bazę išplėtė beveiki iki milijardo. Nors vienas pagrindinių reklaminių šūkių, skatinančių įsidiegti programėlę buvo „Tai geresnė „WhatsApp“ versija“, ekspertai kviečia nepamesti budrumo.

Suvaldyti turiniui internetinėje erdvėje buvo priimtas Skaitmeninių paslaugų aktas (SPA), pagal kurį skaitmeninės bendrovės visoje Europos Sąjungoje tampa atsakingos už jų platformose publikuojamą turinį. Bendrovėms, turinčioms daugiau kaip 45 mln. aktyvių vartotojų, už akto nesilaikymą gresia sankcijos bei didelės baudos. Tačiau „Telegram“ platforma kol kas to išvengia, nes Europos Komisijai pateikė duomenis, jog 27 Europos Sąjungos šalyse turi 41 mln. vartotojų.

„Viena iš „Telegram“ staigaus išpopuliarėjimo priežasčių – aiškios turinio reguliacijos nebuvimas. Todėl tikrai girdime ne vieną istoriją apie ten klestinčias įvairiausio pobūdžio nusikalstamas veikas. Platformos vartotojams reikėtų susirūpinti asmeninių duomenų saugumu“, – sako „Tele2“ produkto vadovas D. Drakickas.

Kaip apsisaugoti?

Kibernetinio saugumo ekspertai sutinka, kad esminis būdas apsisaugoti nuo programėlės – jos neįsidiegti. Tačiau jei jau tai padarėte ir ja naudojatės, įrenginyje privaloma turėti papildomų priemonių, apsaugančių jūsų duomenis nuo grėsmių.

Nuo tokių pavojų gali apsaugoti „Tele2“ interneto apsauga, kuri atpažįsta netikras nuorodas ir visą kenkėjišką turinį užblokuoja. Apsaugoti savo duomenis nuo piktavalių gali padėti ne tik operatoriaus interneto apsauga, tačiau ir laiku atliekamas programinės įrangos atnaujinimas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas