Europos sąjunga reguliariai tikrina didžiųjų technologijų milžinių veiklą, siekdama užtikrinti, kad skaitmeninės rinkos erdvė išliktų konkurencinga. Paprastai technologijų kompanijoms tenka mokėti nemažas baudas, jei ES nustato, kad jos elgiasi nesąžiningai ir riboja konkurenciją.
Paskutinė proga pasinaudoti milžiniškomis „Aliexpress“ nuolaidomis – spauskite čia ir apsipirkite jau dabar
Dabar „Meta“ turi bėdų, tai nutinka gana dažnai, ne tik „Meta“, bet ir „Apple“, „Google“ bei kitoms bendrovėms, dėl savo paslaugos „Marketplace“ Europos Sąjungoje. Kaltinimai vėlgi susiję su antikonkurencine veikla.
Dabar ES tiria „Meta“ dėl jos pardavimų platformos paslaugos, o reguliavimo institucijos teigia, kad gigantė, į „Marketplace“ paslaugą įtraukusi „Facebook“ socialinį tinklą, įgyja nesąžiningą pranašumą internetinių prekyviečių srityje. Jei „Meta“ bus pripažinta kalta, ES jai gali būti skirtos didelės baudos.
Iš esmės ES teigia, kad „Meta“ reklamos rinkoje dominuoja naudodama nesąžiningą taktiką. Atrodo, problema yra ta, kad „Meta“ suteikė „Marketplace“ milžiniška pranašumą integruodama ją į mėlynąjį socialinį tinką. Techniniu požiūriu integracija šiai pardavimų platformai suteikia daug platesnę aprėptį nei kitos konkurencinės paslaugos.
Be to, reguliavimo institucijos nerimauja, kad ši Zukerbergo visata gali naudoti „Facebook“ duomenis, kad „Marketplace“ pardavėjams suteiktų pranašumą. ES mano, kad „Meta“ nemokamai gavo prieigą prie įmonių duomenų, kad vėliau galėtų žmonėms parduoti skelbimus.
Šis antimonopolinis tyrimas pradėtas 2019 metais po to, kai konkuruojantys prekių ženklai apkaltino „Meta“ antikonkurencine veikla. Tuomet 2022 metų gruodžio mėnesį, tyrimo metu paskelbtos pirminės išvados, kad „Meta“ iškraipo konkurenciją.
Socialinės žiniasklaidos bendrovei dabar gresia baudos, siekiančios iki 10 proc. jos pasaulinių pajamų, jei bus nustatyta, kad „Marketplace“ yra antikonkurencinė. Pranešama, kad 2023 metais pasaulinės šios visatos pajamos siekė 120 mlrd. eurų, todėl, jei bus pripažinta kalta, bauda gali būti gana didelė. Žinoma, bendra bauda gali būti ir mažesnė, kol kas to nežinome.
Pranešama, kad reguliavimo institucijų sprendimas gali būti priimtas jau spalio mėnesį, tačiau, žinoma, kaip įprasta tokiose bylose, „Meta“ gali ir tikriausiai apskųs, bet kokią galimą baudą.
Aš asmeniškai manau, kad ES laukia sunkus iššūkis bandant reguliuoti dideles technologijų milžines. Vis dėlto manau, kad ji ir toliau turėtų stengtis riboti jų galią, nes manau, kad kai kurie technologijų rinkos dalyviai turi per daug galių, nei man asmeniškai patiktų.