Technologijos

Energetikos rinkos ekspertai siunčia perspėjimą: šiandien elektros ir dujų kainos yra itin palankios, tačiau ateityje galima sulaukti ir blogų naujienų

Po energetikos išteklių kainų rekordų 2022-aisiais, šiemet jos laikosi gerokai žemesniame lygmenyje. Vis dėlto, ekspertai pastebi, kad atsipalaiduoti ne laikas, nes rinkos yra nestabilios, o ateities sandoriai anonsuoja, kad energetikos ištekliai vėl brangs.

Energetikos rinkos ekspertai siunčia perspėjimą: šiandien elektros ir dujų kainos yra itin palankios, tačiau ateityje galima sulaukti ir blogų naujienų

Didmeninė elektros kaina nuo metų pradžios svyruoja apie 80 eurų už megavatvalandę (MWh), o gamtinių dujų – apie 30 eurų už MWh. Atitinkamai ateities sandoriai 2024 metams rodo, kad elektra kainuos apie 125 eurus už MWh, tuo tarpu dujos – 45 eurus.

Prasidėjo kosminiai „Aliexpress“ išpardavimai. Nuolaidos iki 50 proc. Spauskite čia.

„Atotrūkį tarp dabartinių kainų ir ateities sandorių lemia ne vienas faktorius. Tai orai, anglies, naftos, dujų rinkos ir jų produktų kainos, infrastruktūros gedimai ir atstatymai, energetikos produktų paklausa, kurią lemia ekonominė situacija bei vartojimo apimtys. Matome, kad elektros ir dujų ateities kainos už dabar esančias spot rinkoje yra didesnės iki 50 proc. Tai aiškus signalas verslui, kur juda rinka ir kad elektros bei dujų kainas verta dabar užsifiksuoti ateičiai“, – sako „Elektrum Lietuva“ Verslo sprendimų departamento vadovas Artūras Zatulinas.

Pasak jo, tai, kad šiuo metu elektros ir dujų kainų lygis yra nukritęs, yra gera žinia verslui. Vis dėlto, jo teigimu, ateities sandoriai rodo, kad kainos gali reikšmingai kilti. Neatmestina, kad ateities elektros kainų prognozes į vieną ar į kitą pusę gali pakoreguoti netikėti faktoriai. Atitinkamai nuo to priklausys, kokias elektros kainas savo ruožtu galės pasiūlyti elektros tiekėjai ateityje.

„Šiuo metu tiek elektros, tiek dujų rinkos yra palankios vartotojui, kuris gali gauti patrauklią kainą. Jei didmeninės kainos kils, mes taip pat nebegalėsime siūlyti tokių patrauklių fiksuotų kainų, kokias siūlome dabar, jas bus galima užfiksuoti aukštesniame nei dabartiniame lygmenyje“, – prognozuoja A. Zatulinas.

„Elektrum Lietuva“ duomenimis, apie 90 proc. verslo klientų yra pasirinkę fiksuotų kainų planus ir renkasi nerizikuoti biržoje, ypač matydami pastarųjų metų kainų nestabilumą. Pasak bendrovės verslo klientų vadovo, tarp šio segmento klientų yra nemaža dalis tokių, kurie šiemet ir net pernai energetinės krizės bei kainų piko metu už elektrą mokėjo ir vis dar tebemoka po 70, 60 ar net 50 eurų už MWh.

Tai, anot jo, parodo, kad tinkamu metu užfiksuotos kainos gali būti kaip patikima garantija ir apsauga nuo kainų šuolių, kuriuos, deja, ne visada galima suprognozuoti, kai rinkos tokios jautrios ir nestabilios.

Ekspertas sako, kad verslo klientai taip pat kur kas dažniau nei pakankamai pasyvūs buitiniai vartotojai yra linkę keisti elektros tiekėją, persirašyti sutartį. Tokiu atveju rinkoje „migruoja“ gana dideli elektros kiekiai, kuriuos numatytu laiku ruoštasi arba pagaminti, arba nupirkti rinkoje ir patiekti klientui. Todėl verslo klientams dėl jų vartojimo masto yra taikomos skirtingos kainų formavimo ir rizikų valdymo strategijos.

Po elektros ir dujų kainų smukimo 2021 metais, iki rekordinių aukštumų jos šoktelėjo ir laikėsi iki 2023 metų, taip reaguodamos į globalaus pobūdžio geopolitinius įvykius bei Rusijos pradėtą karą Ukrainoje.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas