Dyzelinių automobilių dienos jau suskaičiuotos? Kada bus visiškai atsisakyta dyzelinių automobilių ir ar jie dar turi ateitį?

Arnas Balčiūnas

2024-04-10, 19:55 (atnaujinta 2024-04-11, 12:52)

15 komentarai (-ų)

Pastaraisiais metais, dyzelinu varomi automobiliai yra smarkiai demonizuojami, todėl dėl taršos baimės, tokie miestai kaip Briuselis ir Bristolis, planuoja juos uždrausti jau artimiausiais metais.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Dyzelinių automobilių dienos jau suskaičiuotos? Kada bus visiškai atsisakyta dyzelinių automobilių ir ar jie dar turi ateitį?

Visame pasaulyje daugėja elektrinių transporto priemonių, o vidaus degimo varikliai po truputį atsiduria šešėlyje. Žinoma, Lietuvoje benzinu ar dyzelinu varomi automobiliai vis dar yra tarp populiariausių. Nors situacija ir kiek keičiasi, tačiau tai vyksta ganėtinai lėtai.

Mažėjantys vidaus degimo varikliais aprūpintų automobilių populiarumas sufleruoja, kad toks transportas anksčiau ar vėliau pasieks išnykimo ribą. O kur dar įvairūs ribojimai, taikomi Europos Sąjungos lygmeniu. Taigi, ar gali dyzelinių automobilių laukti fotokasetės ateitis ir jie visiškai išnykti? Pažvelkime į šią situaciją detaliau.

Kodėl dyzeliniai automobiliai tapo tokie populiarūs?

2000 metais automobiliai su dyzeliniais varikliais sudarė septintadalį naujų automobilių rinkos. Iki 2011 metų, jų dalis sudarė beveik pusę. Įspūdingas šuolis vos per 10 metų.

Pagrindinis šio staigaus šuolio veiksnys buvo 2005 metų vyriausybės sprendimas pakeisti automobilio mokesčio skaičiavimą, pakeičiant diapazonus, kurie atspindėtų automobilio CO2 emisijas. Pokytis buvo skirtas paskatinti automobilių pirkėjus rinktis dyzelinius automobilius, siekiant sumažinti kenksmingų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą iš automobilių išmetimo sistemų.

Toks mokesčių pokytis įvyko tuo pačiu metu, kai inžinerinė pažanga naujuose automobiliuose leido trečdaliu sumažinti CO2 išmetimą (nuo 181,0 g/km 2000 metais iki 120,1 g/km 2016 metais). Romantiški santykiai su dyzeliniais varikliais baigėsi 2015 metų pabaigoje, kai išaiškėjęs „Volkswagen“ skandalas, pavadintas „Dieselgate“, į viešumą iškėlė naujas problemas dėl oro kokybės.

Kodėl dyzeliniai automobiliai praranda savo populiarumą?

„Dieselgate“ skandalas mus privertė susimąstyti, ar dyzeliniai automobiliai iš tiesų yra tokie „švarūs“, kaip buvo manyta anksčiau. „Volkswagen Group“ buvo įteiktas įspėjimas dėl Švaraus oro įstatymo pažeidimo, kai buvo nustatyta, kad „VW“ suprogramavo savo „TDI“ dyzelinius variklius, kad išmetamųjų teršalų kontrolė būtų įjungta tik laboratorinių bandymų metu.

Tai leido automobiliams atitikti standartus, tačiau iš tikrųjų, jie į aplinką išmetė iki 40 kartų daugiau azoto oksido (sutrumpintai - NOx). Tuo pat metu, antraštės apie tai, kad JK neatitinka (labai smarkiai) oro kokybės tikslų, atkreipė mūsų dėmesį į NOx emisijas.

NOx tapo naujuoju CO2 ir suplanuotas švaraus oro zonų, tokių kaip Londono ypatingai mažos emisijos zona (ULEZ), pristatymas, reiškė žymų dyzelinių automobilių pardavimo kritimą. Iki 2018 metų pabaigos, gamintojai pardavė 38 proc. mažiau dyzelinių automobilių, nei jų parduodavo savo geriausiais laikais.

Ar dabar verta pirkti dyzelinį automobilį?

Pirmiausia reikėtų įvertinti, kad šiuolaikiniai dyzeliniai varikliai, atitinkantys naujausius „Euro 6“ emisijos reikalavimus, yra kur kas švaresni, nei prieš 10 ar 15 metų. Automobilių gamintojai sukūrė būdus, kaip sulaikyti suodžius ir mažas daleles (dar vadinamas kietąsias daleles), kurios daro didelę žalą žmonėms įkvėpus.

Jei jūs įsigyjate šiuos naujesnius dyzelinius automobilius, jums nereikės mokėti, norint miestuose įvažiuoti į švaraus oro zonas.

Verta paminėti, kad dyzeliniai automobiliai vis dar išskiria mažiau CO2 nei benzinu varomi automobiliai. Tačiau atskirtis tarp jų jau mažėja, automobilių gamintojams pereinant prie efektyvesnių, mažesnio tūrio variklių.

Jie taip pat turi geresnę kuro ekonomiją, todėl jei esate iš tų vairuotojų, kurie nuvažiuoja ilgus atstumus, važiuoti su dyzeliniu automobiliu vis dar yra pigiau, nei su benzininiu. O jei nusprendėte įsigyti naudotą dyzelinį automobilį, dabar yra geras laikas tą padaryti. Mažesnė dyzelinių automobilių paklausa ir naudotojų susirūpinimas šiais automobiliais įtakojo, kad naudotų automobilių kainos jau kurį laiką stabiliai mažėja.

Pardavėjai nori kuo greičiau juos pašalinti iš savo aikštelių, o savininkai pereiti prie benzininių automobilių, todėl artėja gerų pasiūlymų laikotarpis, kuris ypatingai palies mažuosius automobilius. Didesnių dyzelinių automobilių paklausa vis dar išlieka panaši, tad nesitikėkite rasti gerų pasiūlymų, jei ieškote kažko šioje srityje.

Ką reikia žinoti prieš perkant dyzelinį automobilį?

Perkant naudotą automobilį, verta pasidomėti, kokį standartą atitinka jame įmontuotas dyzelinis variklis.

Nuo 2015 metų rugsėjo, „Euro 6“ standartas tapo privalomu. Kai kurie gamintojai iki pat šios datos pardavinėjo „Euro 5“ standarto automobilius, tuo tarpu kiti jau iš anksto pradėjo pardavinėti „Euro 6“ standartą atitinkančius automobilius. O ką jau kalbėti ir apie naująjį „Euro 7“.

Prieš priimdami sprendimą dėl automobilio pirkimo, atidžiai patikrinkite skelbimuose pateikiamą informaciją, jog jūsų perkamas automobilis atitinka reikalavimus.

Ar dyzelinas turi ateitį?

Turi – tačiau ribotą. Griežtesni emisijos matavimai reiškia, kad dėl naujų oro kokybės taisyklių, tik naujausių dyzelinių variklių savininkai galės vairuoti be rūpesčių. Dyzeliniai automobiliai greitu laiku niekur nepradings.

Tarp daug kilometrų pravažiuojančių vairuotojų, dyzeliu varomų automobilių paklausa ir toliau išliks didelė. Daugelis įmonių automobilių, kurie yra skirti, pavyzdžiui pardavimų atstovams, artimiausioje ateityje išliks dyzeliniai.

O automobilių gamintojai ir toliau stengsis patenkinti šią paklausą, kurdami dyzelinius automobilius juos įsigyti norintiems klientams.

Tačiau pabaiga jau yra numatoma, nes vyriausybės teigimu, benzininių ir dyzelinių automobilių pardavimai turėtų pasibaigti iki 2035 metų. Kai kurie automobilių pramonės stebėtojai mano, kad tai ambicingas tikslas, tačiau, bet kokiu atveju, po keleto metų, dyzelinių automobilių nebus parduodama daug.

Jie gyvuos ir toliau, tačiau iki 2050 metų, jie gali tapti tikra retenybe.

15 komentarų

Juodis

Na debilu debilai kur jie akumuliatorius dės gal namuose sandėliuke mažiau bezdekit Seime sėdėdami ir mažiau liežuviais plakti ir žmonių likimo į dėžutes nekraukit save žiūrėkit vagys ir vagilkos

Užtenka

Žmonėms sukt galvas
Tie ale ekologiški el.paspirtukai daugiau teršia, kol batarkės pagaminamos.
Ir išvis mėšlas, net mašina vadint liežuvis nesiverčia😡

Bugas

Kas ten sedi ir kliedi tas nesamones prie ruso but susaude ir padlas palike gulet lad visiem but pamoka. Jau stabde eigulei neleidau net prie masinos prisiliest tai jie man teha norejo panaikit del to kad neleidau o masina dveju metu senumo cia kaskoks kirvakotis tikrai nelis

Q

Dabar dizeliniu paskui benzininiu dar veliau dujomis varomu o ant pacio galo elektriniu
Arkliai vel ateis i mada reikia isigyti ganyklu arliams is anksto

Labas, AŠ, MARIUS

Labas,, aš, Marius, kas, per debilai, suprantu, artėja rinkimai, nenormalūs🙈

XM

Gali būti, bet iki to laiko mašinytes su batareikėm bus visi pamirše, kaip ir prieš šimtmeti buvusi nevykusi bandymą. Net muziejuose jų nebėra.

Tegu

Šliosus niuchina tie briuseliai.
Patys šešialitriais 500 arklių tankais važinėja, ir dar žmonėm protą knisa.
Tas dizelis mažiau šika nei tos električkos.
Kiek visko reikia batarkei pagamint?
Debilai jūs ble

Na

Visišku begalviu reikia būti, kad pirkt elektromobilį. Juk pas mus yra ir žiemos kai jis išsikrauna labai sparčiai ir labai sparčiai, o tas jo pakrovimas tai užima laiko, o jeigu prieš tave jau kraunasi tai tada gaunasi ”malonus laiko praleidimas”....
O dėl ekologijos tai visi supranta akumuliatorių taršą jį pagaminant, o apie utilizavimä tai nebėr ką ir rašyt... O dar elektrą ale žaliąją juk gamina tai ”ekologiškos vėjo jėgainės” tai baisi tarša. Gal atsipeikės pagaliau ir nebereklamuos tų nevykusiu eektrinių automobilių naudojimo, juk visiems taip aišku, taip aišku...

Lordas

Neskleiskite kliedesių ir nemeluokite žmonėms,elektros auto,visiškai nepasiruosta,mažiausiai dešimt metų ,jeigu ne dvidešimt praeis,tai kad nerasykite nupirktų straipsnių ir neklaidinkite.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas