Ar naudojate buitinę techniką protingai? Naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti apvalią sumą pinigų

Pranešimas spaudai

2023-02-04, 07:35

0 komentarų

Nors buitinė technika gerokai palengvina kasdienius namų ruošos darbus, nemažai žmonių nuogąstauja, kad dažnas jos naudojimas nemenkai padidins elektros sąskaitą. Tam, kad šios abejonės nepasiteisintų, svarbu žinoti keletą vertingų taisyklių, kurios ne tik padės tvariau gyventi, bet ir sutaupyti.

Prasidėjo mega „Aliexpress“ išpardavimai – sutaupykite net iki 70 proc.
Ar naudojate buitinę techniką protingai? Naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti apvalią sumą pinigų

Naujausi Lietuvos statistikos departamento duomenys rodo, kad elektros energijos daugiausiai – kasmet apie 2,5 tūkst. GWh – suvartoja apšvietimo bei elektros prietaisai, tokie kaip šaldytuvas, skalbyklė, džiovyklė, mikrobangų krosnelė, orkaitė, kaitlentė, garų rinktuvas ir kiti. Tarkime, šaldytuvas vidutiniškai vartoja apie 1,4 kWh elektros energijos per dieną, elektrinė orkaitė – maždaug 0,8 kWh per valandą, o mikrobangų krosnelė – 0,9 kWh per valandą. Visa tai gali neatrodyti daug kai žvelgiame į dienos rodiklius, tačiau per metus vien už šiuos prietaisus galima sumokėti iki 1000 Eur.

Finansų valdymo ir skolinimo platformos „Creditea“ klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė sako, kad elektros sąskaitos dydis dažnai priklauso ne nuo turimos buitinės technikos kiekio, o nuo žmonių vartojimo įpročių ir sprendimų.

„Natūralu, kad namų ruošos darbus norime atlikti kuo greičiau, o buitinė technika padeda tai padaryti. Vis dėlto, sulaukę komunalinių mokesčių sąskaitų neretai sutrinkame dėl išaugusių sumų. Kiekvieną mėnesį lietuviai sąskaitoms už elektrą palieką nuo keliasdešimt iki šimto eurų ar net daugiau. Tačiau svarbu žinoti, kad už šių sumų slypi ne tik prietaiso naudojimo dažnis, bet ir naudojimo pobūdis, energetinė klasė, išmanios funkcijos“, – pažymi finansų valdymo ekspertė.

Anot jos, sutaupyti naudojantis buitine technika – įmanoma, tačiau privalu tai daryti teisingai: sugedus – suremontuoti; pasenusius ir daug elektros naudojančius prietaisus pakeisti į naujesnius. Taip pat pravartu sudaryti buitinės technikos prietaisų naudojimo tvarkaraštį visai šeimai, pavyzdžiui, tiek į skalbyklę, tiek į džiovyklę drabužius dėti tik sukaupus tam tikrą kiekį. Ekspertė dalijasi patarimais, kurie padės tvariau naudotis buitiniais prietaisais ir netgi sutaupyti.

Naudojimosi indaplove subtilybės

Maždaug 80 proc. energijos indaplovė sunaudoja šildydama vandenį, todėl kuo optimalesnė temperatūra nustatyta, tuo ekonomiškesnis bus indų plovimas. Nors nemažai žmonių mano, kad tik aukšta, 70–90 laipsnių, temperatūra tinkamai pašalins riebalus ir maisto likučius, tačiau tokį patį efektą galima pasiekti ir plaunant indus 40-ies laipsnių temperatūroje. Todėl pravartu naudoti „eco“ rėžimą, kuris vartoja mažiau vandens bei įjungia žemesnę temperatūra.

Žinoma, reikėtų laikytis taisyklės nenaudoti indaplovės, kada joje yra vos keletas indų, nes plovimo metu dažniausiai naudojamas toks pats kiekis vandens. Patariama ir papildomai nenaudoti skalavimo rėžimo, kadangi indaplovė automatiškai jį atlieka paties plovimo metu. Taip pat elektros sąskaitas sumažinti padės indaplovės naudojimas vėlai vakare ar net naktį, kada elektros energija neretai būna pigesnė.

Švari orkaitė – taupo energiją

Naudojant orkaitę, svarbu atsižvelgti į jos energijos efektyvumo klasę. Nors dauguma šiuolaikinių buitinių prietaisų pasižymi aukščiausiomis A–A+++ klasėmis, nemažai žmonių naudoja senesnius buitinius prietaisus, kurie vartoja daugiau elektros.

Naudojant konvekcinio kepimo funkciją, sutaupoma maždaug 20 proc. energijos, o išjungus orkaitę iki patiekalo kepimo pabaigos likus 10–15 minučių, kepimo procesą finalizuoja likutinė šiluma. Orkaitės elektros suvartojimą sumažinti padės ir tinkamas jos išvalymas, nes prikepę nešvarumai priverčia šį buitinį prietaisą dirbti intensyviau.

Išjunkite mikrobangų krosnelę

Mikrobangų krosnelė naudoja energiją net tada, kai būna įjungta į elektros kištuką, nors maistas tuo metu ir nėra šildomas. Tuo metu elektros skaitliukas sukasi dėl skaitmeninio ekrano, kuriame dažniausiai būna įdiegtas laikrodis. Todėl rekomenduojama nenaudojant mikrobangų krosnelės, ją išjungti ir iš elektros lizdo.

Taupus šaldytuvo naudojimas

Šis buitinis prietaisas sunaudoja daugiausiai elektros energijos, nes veikia ištisą parą. Visa tai atsieina maždaug apie 41 kWh per mėnesį. Tyrimai rodo, kad žemiausios temperatūros šaldytuve nustatymas naudoja daugiau energijos, tad siekiant geriausių šaldymo bei energijos taupymo rezultatų, patariama nustatyti 5 laipsnių temperatūrą šaldytuve ir neviršyti 18 laipsnių šalčio šaldiklyje.

Daug šaldytuvo energijos naudojama jei per dažnai paliekame atviras jo dureles – net ir per trumpą laiką šaldytuve esantis maistas šiek tiek sušyla, tad prietaisui reikia intensyviau dirbti, kad jis vėl tinkamai atvėstų. Apledėjusios šaldiklio durelės bei sienelės taip pat nėra ekonomiška dėl didesnio energijos suvartojimo, jas reikėtų atitirpinti ir valyti bent kartą per pusmetį.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas