Atsakingas energijos vartojimas – visos šeimos reikalas: kaip į tai įtraukti vaikus

Pranešimas spaudai

2023-05-24, 11:29

0 komentarų

Ugdydami vaikus su jais dalinamės žiniomis ir pasaulėžiūra, mokome savarankiškame gyvenime praverčiančių dalykų, iš kurių vienas – atsakingas energijos vartojimas.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Atsakingas energijos vartojimas – visos šeimos reikalas: kaip į tai įtraukti vaikus

Sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ specialistai pastebi, kad geriausiai užkrečia kitų pavyzdys – bendra veikla su suaugusiais, po kurios vaikai patys namuose gali tapti „energetikos ministrais“.

Energijos taupymas – ir leidžiant vakarus drauge

Kaip teigia Asta Vaitulevičė, „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė, taupyti elektrą ir dujas galima įvairiais būdais. Pavyzdžiui, elektros energijos suvartojimo analizė suteikia galimybes „prakalbinti“ namuose esančią buitinę techniką – stebėti, kiek ir kokie prietaisai suvartoja energijos, kaip keičiasi suvartojimas pakeitus įrangą energetiškai aukštesnės klasės prietaisu ir panašiai. Skaičiai gali būti puikus pagrindas žaidimams, pavyzdžiui, nusprendus namuose paskirti ir rotuoti namų energetinio efektyvumo ministrus, stebėti, kuriam geriau sekasi, kokį rezultatą pavyksta pasiekti ir kur sutaupytas lėšas panaudoti.

Pasirinkus su birža susietą nepriklausomo elektros energijos tiekimo planą, atsiveria dar platesnės galimybės sumažinti išlaidas. Norint gauti mažesnes sąskaitas už elektros energijos vartojimą, rekomenduojame atkreipti dėmesį į savo elektros energijos vartojimo įpročius, pavyzdžiui, elektros energiją vartokite tada, kai ji pigiausia. Rodyti pavyzdį, kaip sutaupyti elektros energijos, galima ir visai šeimai drauge užsiimant elektros energijos nereikalaujančia (arba labai mažai reikalaujančia) veikla.

„Vienas pagrindinių patarimų – į energijos taupymo ar švaistymo mažinimo iniciatyvas žiūrėkite kūrybiškai. Leisdami laiką kartu, pavyzdžiui, žaidžiant stalo žaidimus ar skaitant knygas, sutaupysite energijos nenaudodami kelių prietaisų (telefono ar televizoriaus). Taip pat važinėjimas dviračiu, pasivaikščiojimas gamtoje ar lauko žaidimų žaidimas – veiklos, pakeičiančios laiko leidimą prie televizoriaus, telefono ar kompiuterio, todėl leidžia sumažinti energijos suvartojimą. Pasitelkus kūrybiškumą, neatsisakome savo komforto, tačiau kuriame didesnę bendrystę. Tai daug įdomiau!“ – sako energetinio efektyvumo specialistė.

Būtina kalbėti apie pasekmes

Vaikus energijos taupymo būtina mokyti ir buityje. Esminis akcentas kalbant apie efektyvų energijos sunaudojimą – naudoti elektros energijos tik tiek, kiek reikia, ir tada, kai reikia. Jei kambaryje nėra žmonių, derėtų išjungti šviesą, jei nesinaudojama kompiuteriu ar kitais elektriniais prietaisais, juos patariama išjungti ir atjungti iš elektros lizdo – jame paliktas įkroviklis taip pat naudoja elektros energiją. Dalis įrenginių, pavyzdžiui, telefonai, kompiuteriai ir planšetės gali veikti energijos taupymo režimu, kuris padeda prailginti baterijos tarnavimo laiką. Vaikai taip pat turėtų žinoti, kad skalbti drabužius reikėtų tik tuomet, kai užsipildo bent 90 proc. skalbimo mašinos būgno, įjungti indaplovę, kai ši pilnai prikrauta. Abiem atvejais galima pasirinkti ekonominį veikimo režimą.

Sąmoningai reikėtų šeimininkauti ir virtuvėje. Juk norint išgerti vieną puodelį arbatos, nereikia užkaisti pilno virdulio vandens, kepant maistą orkaitėje, nederėtų atidarinėti jos durelių ir taip mažinti kaitrą prietaiso viduje. Naudojant elektrinę kaitlentę, pagaminus vieną patiekalą iškart ant jos galima statyti kitą puodą, o prietaisą išjungti likus keletui minučių iki maisto gaminimo pabaigos. Nereikėtų šildyti oro ir su dujine kaitlente, gaminant sumažinti liepsną.

„Kad elektros taupymas sudomintų mažuosius, apie tai reikėtų aiškinti įdomiai ir jiems suprantama forma, padėti suprasti, kaip kažkuris veiksmas atsispindi sąskaitose, kiek įvairių išteklių reikia elektros energijai pagaminti. Verta papasakoti ir apie tai, kaip energijos taupymas prisideda prie klimato kaitos stabdymo ir švaresnės gamtos išsaugojimo, kad tam įtakos turi kiekvienas mūsų“, – pataria A. Vaitulevičė.

Išmokti – žaidžiant

Mokyti vaikus taupyti elektros energiją reikėtų ne tik norint sumažinti sąskaitas, bet ir rūpinantis jų ateitimi – anksti ugdyti įgūdžius, kurie turės teigiamą poveikį kovoje su klimato kaita. Suprasdama, kad norint jaunimą užauginti energiją efektyviai vartojančia karta reikia juos šviesti nuo ko ankstyvesnio amžiaus, sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ yra pristačiusi edukacinę spalvinimo ir užduočių knygelę „Ignitis detektyvai“. Knygelėje, kurios elektroninę versiją galima laisvai parsisiųsti, du žaismingi „Ignitis“ detektyvai – Šerlokas Hercas ir Daktaras Vatas – paprastai ir nuotaikingai sprendžia kasdien kylančias energijos taupymo mįsles.

Taip pat pastebima, kad jaunajai kartai trūksta žinių ir įgūdžių atsakingo energijos vartojimo srityje, o ši tema nebūtinai atranda deramą vietą švietimo programose. Siekdama situaciją keisti, tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ Tauragėje pristatė pirmąją nacionalinės reikšmės energetinio efektyvumo švietimo programą. Džiugu, kad mokyklos įsitraukė į šią programą ir mokytojai jau naudoja programos turinį per savo pamokas.

„Tikime, atsakingo energijos vartojimo galima išmokyti vaikus smagiai – žaidžiant žaidimus, organizuojant konkursus ir panašiai. Jei informacija pateikiama įdomiai, mažieji patys pradeda noriai prižiūrėti elektros energijos reikalaujančių įrenginių naudojimą ir bendrą energijos suvartojimą. Apie tai jie pasakoja ir kitiems bendraamžiams, netgi prižiūri suaugusiuosius – tampa lyg energetinio efektyvumo ministrais“, – teigia A. Vaitulevičė

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą, kovoti su klimato kaita.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas