Prognozuojama mažesnė artėjančio šildymo sezono vidutinė šilumos kaina, ateinantį šildymo sezoną galėtų sumažėti apie 7 proc.

Pranešimas spaudai

2024-07-02, 17:54 (atnaujinta 2024-07-09, 12:27)

0 komentarų

Įvertinus šiuo metu esantį biokuro kainų lygį, prognozuojama, kad vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina ateinantį šildymo sezoną galėtų sumažėti apie 7 proc. (be PVM).

Puikis el.dviratis, kuris dabar net 300 eurų pigesnis nei Lietuvoje!
Prognozuojama mažesnė artėjančio šildymo sezono vidutinė šilumos kaina, ateinantį šildymo sezoną galėtų sumažėti apie 7 proc.

„Biokuro kainos stabilizavosi ir šiuo metu yra žemesnės nei praeito šildymo sezono metu, biokuro rinkoje yra pakankama biokuro pasiūla, ir tokia dabartinė situacija leidžia tikėtis, kad ateinantį šildymo sezoną turėsime žemesnes kainas nei praėjusį šildymo sezoną. Centralizuoto šilumos tiekimo įmonės daugiau naudoja biokuro, pagaminto iš miško kirtimo liekanų.

Tokio biokuro kaina yra iki 10 proc. mažesnė nei aukštesnės kokybės biokuro. Tam įtakos turėjo ir Šilumos ūkio įstatymo pakeitimai, nustatę pareigą didelėms šilumos tiekimo įmonėms įsigyti ne mažiau kaip 30 proc. prastesnės kokybės biokuro. Taip pat nuo praeitų metų gegužės mėnesio visi didesni šilumos gamintojai privalo naudoti tik tvarumo ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažėjimo kriterijus atitinkantį biokurą“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.

„Baltpool“ duomenimis, šiuo metu energijos išteklių biržoje besiformuojanti biokuro kaina 2024–2025 m. šildymo sezonui yra 15 % mažesnė už praeito šildymo sezono vidutinę biokuro kainą.

Pastarųjų šildymo sezonų metu pastebima tendencija – vis daugiau nuperkama žemiausios kainos SM3 standarto biokuro, kurio gamyboje naudojamos miško kirtimo liekanos. Vadovaujantis energijos išteklių biržos duomenimis, 2019 m. žiemą SM3 sudarė 13 % visų biržoje nupirktų medienos skiedros produktų, 2022 m. kartu su SM3D jau 38 %, o 2023 –2024 m. šildymo sezono metu 40 % sudarė SM3 / SM3D.

Lyginant su biokuro poreikiu praėjusio šildymo sezono metu, naujam šildymo sezonui jau yra susitarta dėl 12 % reikalingo biokuro kiekio, kurio apie 50 % sudaro SM3 / SM3D produktai.

Apie pusę viso reikalingo biokuro kiekio šilumos gamintojai planuoja įsigyti trumpalaikiais sandoriais, tikėdamiesi mažesnių biokuro kainų. Šiuo metu biokuro trumpalaikių sandorių kaina „Baltpool“ biržoje siekia 16,23 Eur/MWh. Praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu trumpalaikiais sandoriais įsigyto biokuro kaina siekė 22–23 Eur/MWh.

Dabartinis periodas yra vienas svarbiausių, nes ilgalaikių sandorių braižas formuojasi būtent šiuo laikotarpiu. Dabar sudaromų ilgalaikių sandorių kaina dėl biokuro tiekimo žiemos sezonui formuojasi ties 20 Eur/MWh. Palyginimui, praėjusio šildymo sezono metu tiekiamo biokuro kainos vidurkis buvo 23,6 Eur/MWh.

Įprastai, iš biokuro gaminant šilumą, biokuro kaina sudaro apie 50 % galutinės šilumos kainos. Kokia bus galutinė šilumos kaina, paaiškėja likus kelioms savaitėms prieš kiekvieną šildymo sezono mėnesį. Vidutinė praeito šildymo sezono centralizuotai tiekiamos šilumos kaina šalyje buvo 7,25 ct/kWh (be PVM).

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas