„Sodra“ sulaukė tarptautinio pripažinimo: už šį sprendimą sulaukia ne tik lietuvių pagyrų, bet ir pelnė išskirtinį apdovanojimą

Pranešimas spaudai

2024-05-01, 10:54

4 komentarai (-ų)

„Sodra“ įvertinta „Europos gerosios praktikos“ apdovanojimuose už automatiškai Lietuvos žmonėms skiriamą vienišo asmens išmoką. Tarptautinės socialinės apsaugos asociacija (ISSA) vertino net 119 darbų, kuriuos konkursui pateikė 40 socialinės apsaugos įstaigų iš 26 Europos šalių.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
„Sodra“ sulaukė tarptautinio pripažinimo: už šį sprendimą sulaukia ne tik lietuvių pagyrų, bet ir pelnė išskirtinį apdovanojimą

„Sodra“ automatiškai skiria vienišo asmens išmoką nuo 2022 m. kovo. Tai viena pirmųjų „Sodros“ išmokų, kuri gyventojui skiriama be jo prašymo. Šiuo metu išmoką gauna daugiau nei 230 tūkst. gyventojų.

Paskaičiuota, kad skiriant išmoką automatiškai, sutaupyta per 40 tūkst. valandų specialistų laiko, išvengta beveik 200 tūkst. popierinių prašymų ir jų apdorojimo.

Pradžioje dėl išmokos kreipėsi tik pusė žmonių, kuriems ji priklausė

Nuo 2021 m. liepos teisę gauti vienišo asmens išmoką turėjo apie 60 tūkst. asmenų: vieniši šalpos pensijų ir mažų pensijų priemokų gavėjai. Pagal tuo metu galiojusią tvarką, „Sodra“ mokėjo išmokas gyventojams, pateikusiems prašymus dėl išmokos skyrimo.

Šis būdas buvo neefektyvus – dėl išmokos kreipėsi mažiau nei pusė žmonių, kuriems ji priklausė. Be to, prašymus dėl vienišo asmens išmokos teikė ir tie gyventojai, kurie neatitiko sąlygų šiai išmokai gauti. Pasitaikė ir šypseną keliančių atvejų – į vienišo asmens išmoką pretendavo žmonės, kurie teigė besijaučiantys vieniši santuokoje.

Sistema sukurta per keturis mėnesius

Nuo 2022 m., išplėtus vienišo asmens išmokos gavėjų ratą, teisę gauti vienišo asmens išmoką įgijo visi Lietuvoje gyvenantys vieniši žmonės, sulaukę senatvės pensijos amžiaus arba turintys negalią.

Nusprendus skirti jiems išmoką be prašymo, tik remiantis registruose esančiais duomenimis apie šeiminę padėtį, „Sodra“ teturėjo keturis mėnesius kilusiems iššūkiams suvaldyti. Reikėjo skirti išmokas ir jas išmokėti, susisiekti su žmonėmis, kurių duomenys kėlė abejonių, surinkti reikiamus duomenis iš skirtingų gyventojų registrų, sukurti naują programinę įrangą.

Žmogui nebereikia pateikti dokumentų

Šiuo metu visi žmonės, turintys teisę į vienišo asmens išmoką, ją gauna automatiškai – net jei nėra girdėję apie šią išmoką ir dėl jos nesikreipė. Išmokos gavėjų sąrašas formuojamas remiantis Gyventojų registro duomenimis apie asmens šeiminę padėtį ir „Sodros“ registro duomenimis apie asmens gaunamas išmokas.

Tais atvejais, kai registruose nėra pakankamai informacijos arba ji netiksli, „Sodra“ gali paprašyti pateikti papildomus duomenis arba tarpininkauja gaunant juos iš kitų institucijų.

Automatinis išmokos skyrimo būdas patogus gyventojams – jiems nereikia vykti į klientų aptarnavimo skyrius, laukti eilėse, rūpintis dokumentų pateikimu. Automatinė sistema leidžia taupyti specialistų darbo laiką. Automatizavimo dėka registrų duomenys papildyti tais dokumentais, kurie iki šiol buvo tik popieriuje.

4 komentarų

Dalia

Na žodžiu Sodra rado kuom pasigirti,numetė apgriaužtą kaulą ir tuo didžiuojasi.Gėda turėti tokią valdžią ir jos aferistinę aferą, Jūs ne pašalpinius lepinkit lai užsidirba,nes nežino uždirbtų pinigų skonio, sėdi brudai mums ant sprando,o mes juos išlaikome iš mokesčių mokėtojų sąskaitos,Sodra kodėl nepasigire kiek apvage dirbantį žmogelį jam susirgus dėl netinkamų darbo sąlygų, dėl profesinės ligos kurios brudai nelinkę pripažinti,ir stengiasi kuo daugiau sumenkinti,apkvailinti,kad tik apginti verslininkus nuo pagrįstų mokesčių, žmogelis sergantis gauna už biuletenį 62,6% tai paimkime vidurkį trijų mėnesių, trys mėnesiai sudedami ir padalinama ir gaunama 56.56e diena tai va 37,04,%iš 100%pasilieka sau Sodra ir dar iš to nulaižyto kaulo 21% pasiima mokesčiams ir viso pasisavina 37.4%+21,0%=58.4%Tai noriu paklausti kaip žmogui išgyventi iš to apgriaužto kaulo,nusipirkti maisto,mokesčius sumokėti, vaistams,kurių negali nusipirkti nors jie yra išrašomi,o pas tave tuščia sąskaita,nes Sodra nesugeba apskaičiuotus pinigus pervesti juk tai yra biuletenis įstatymų nesilaiko,pas juos įstatymai keičiasi kas minutę,paskambinus viena vieną sako kitą kitką,Moterys sodros išmokit bendrauti su savo žmonėmis iš kurių gyvenate,Nes tai kuom jūs šiuo metu giretės tai jūs tik pašalpinems į subinę pasimuilinusios sulendat,kad tik pavaidinti dirbančiomis,

Kęstutis

Tai kodėl automatiškai nesutvarko gyventojų pajamų deklaracijos juk visus duomenis jie turi o ir patiems nereikėtų dirbti buhalteriais

Aldona

Kodėl LT vienišo asmens pašalpą gauna ne vien vieniši žmonės,bet daugiausia tie,kurie tiesiog nesusirase,bet gyvena su antra pusė!?ar tai normalu?o tas,kas tikrai daug metų vienišas,jam nepriklauso,nes:neturi invalidumo,nėra pensinio amžiaus...!?viena pazystama 50metu giriasi:"galėčiau nedirbti ir gerai gyv ,nes gaunu gera pašalpą "netekus tėvo"(50-mete mot tokia pašalpą,kai yra gyva mama!?"ar mažai žmonių LT augo be tėvo,bet tokios pašalpos negauna!?),+našlės/vienišo žmogaus pašalpą.Nors gyvena su savo sugyventinių!kodėl tarnyboms nusispjauti į tokią betvarkė LT?

Dalia

Nejuokinkit su vienišo žmogaus išmoka,mano pažįstama kitoj šaly gauna našlės pensiją 800Eur ir niekad nedirbus, tik vyras.Gaunam po 38 Eur.gėda valstybei ir sodrai.Reikia rašyti ne kaip išmoka,o kiek išmoka,nežinau kiek galima meluoti

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas