„Tele2“ tyrimas atskleidžia šokiruojančią realybę: daugelis apie tai žino, bet abejingumas ir toliau auga, pateikiami stulbinantys skaičiai

Pranešimas spaudai

2024-03-23, 17:55

0 komentarų

Net 7 iš 10 vaikų turinčių šalies gyventojų įsitikinę, kad internetas nėra saugi vieta jų vaikams. Tokią realybę atskleidė mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ Lietuvoje atliktas tyrimas.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
„Tele2“ tyrimas atskleidžia šokiruojančią realybę: daugelis apie tai žino, bet abejingumas ir toliau auga, pateikiami stulbinantys skaičiai

Paaiškėjo ir tai, kad nepaisant nuogąstavimų savo vaikų apsauga internete pasirūpina ne visi – tėvų kontrolės griežtumas mažėja, o papildomas apsaugos priemones įdiegia tik ketvirtadalis tėvų, auginančių vaikus iki 18 metų.

Susirūpinę, bet mažiau griežti

„Tele2“ jau antrus metus iš eilės vykdomas interneto saugumo vaikams tyrimas parodė, kad net 8 iš 10 suaugusiųjų patys vienaip ar kitaip buvo susidūrę su nesaugiomis situacijomis internete ar telefonu. Nors su grėsmėmis jau yra susidūrę ir jų vaikai, apsaugos priemones vis dar naudoja mažuma.

Tyrimo dalyvių teirautasi apie požiūrį į vaikų saugumą internete, naudojimosi internetu kontrolę, informavimą apie galimas grėsmes ir kitus susijusius aspektus. Paaiškėjo, kad 7 iš 10 tėvų mano (69 proc.), jog internetas nėra saugi vieta vaikams. Dėl šios priežasties dauguma tėvų vienu ar kitu būdu imasi kontrolės priemonių – tikrina, ką vaikai veikia internete, kokį turinį vartoja.

Vis dėlto, pastebima tendencija, kad tėvų griežtumas per metus sumažėjo – 31 proc. tėvų mano, kad užtenka tik retkarčiais patikrinti vaiko veiklą internete (pernai tokį atsakymą rinkosi 24 proc.). Tyrimas taip pat parodė, kad didžioji dalis Lietuvos tėvų – 8 iš 10 – riboja vaikų laiką bei turinį internete. Dažniausiai tėvai riboja atžalų dienos naršymo limitą.

„Daugiau nei pusė apklaustųjų (54 proc.) yra sulaukę įtarimą keliančių žinučių ar skambučių iš nepažįstamų žmonių kalbančių užsienio kalba. Pusei respondentų taip pat yra tekę susidurti su internetiniais sukčiais. Tad akivaizdu, kad internetas suvokiamas kaip nesaugi vieta visoms amžiaus grupėms“, – pastebi Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas.

Priemonių imasi ne visi

Nors ir pastebimas aiškus tėvų susirūpinimas dėl vaikų saugumo internete, toli gražu ne visi imasi konkrečių apsaugos veiksmų. Remiantis apklausos duomenimis, tik trečdalis tėvų (34 proc.), ribojančių vaiko laiką internete, įrenginyje yra įdiegę specialią programą. Per metus reikšmingo pokyčio nepastebima – 2023 m. šis rodiklis siekė 33 proc. Papildomų apsaugos priemonių nesiima net ir tie tėvai, kurių vaikai turėjo „nesaugios“ patirties internete.

Tėvai labiausiai nuogąstauja, kad vaikai susidurs su sukčiais ar apgavystėmis (37 proc.), turiniu ne pagal amžių (26 proc.), patirs patyčių (14 proc.). Tarp kitų tėvus labiausiai neraminančių grėsmių – seksualinis vaikų išnaudojimas (24 proc.).

Per metus „Tele2“ visos grupės mastu užblokavo daugiau kaip 5 milijonus bandymų pasiekti puslapius, kuriuose talpinamas nepilnamečių seksualinį išnaudojimą vaizduojantis turinys. Operatorius automatiškai blokuoja prieigą prie kenkėjiškų, žalingą turinį talpinančių ar vaikų išnaudojimą platinančių svetainių. 2021 m. „Tele2“ šį procesą automatizavo ir įgyvendino projektą „Project Arachnid“, kuris klasifikuoja ir blokuoja seksualinio pobūdžio svetaines.

„Tėvams rekomenduojama įsitikinti, kad vaikai tikrai gerai supranta saugaus naudojimosi internetu taisykles. Vaikai yra smalsūs, tad jei jau leidžiate vaikui naršyti internete, reikia su juo aptarti visas grėsmes. Visų pirma, patarkite vaikui soc. tinkluose nepriimti į draugus jokių nepažįstamų žmonių, net vaikų, nes žinome, kad po netikromis nuotraukomis gali slėptis piktavaliai žmonės. Taip pat svarbu mokyti kritinio mąstymo, jei iš vaiko prašoma kažkokių duomenų – vaikas turi suprasti, kad jų atskleisti negalima niekam“, – pataria D. Drakickas.

Ekspertas taip pat rekomenduoja pasirūpinti papildomomis apsaugos priemonėmis. Nuo daugelio kibernetinių grėsmių internete apsisaugoti gali padėti specialūs interneto apsaugos produktai. Pavyzdžiui, „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta apsauga suteikia tėvams galimybę blokuoti netinkamą turinį: nustatyti, kad neveiktų tam tikri socialiniai tinklai, būtų užblokuota prieiga prie pornografinio turinio, prie su lošimais susijusių ir kitų žalingų svetainių.

Be to, paslauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir akimirksniu užblokuoja prieigą prie jų. Apie bandymus įsilaužti klientai gali būti informuojami SMS žinute ar el. laiškais. Šią paslaugą užsisakyti galima operatoriaus savitarnos svetainėje, ji veikia tinklo lygmeniu, todėl įrenginyje nereikia kažko papildomai įdiegti ar konfigūruoti.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas