132-eji metai nuo pirmos elektros lemputės Lietuvoje įžiebimo: energetikai kviečia „pasimatuoti“ jų profesiją

Pranešimas spaudai

2024-04-15, 12:00

0 komentarų

Balandžio 17-ąją, praėjus 132-ejiems metams nuo akimirkos, kai Lietuvoje pirmą kartą sužibo elektros lemputė, integruota atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ su partneriais moksleivius kviečia „pasimatuoti“ energetiko profesiją ir patiems sukonstruoti savo elektros lemputę.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
132-eji metai nuo pirmos elektros lemputės Lietuvoje įžiebimo: energetikai kviečia „pasimatuoti“ jų profesiją

Trečiadienį, minint Energetikų dieną Energetikos ir technikos muziejuje, Vilniuje, 5–12 klasių moksleiviams rengiamos interaktyvios pamokos „Atrask save energetikoje“. Jų metų bus galima ne tik susipažinti, kaip gaminama energija, bet ir daugiau išgirsti apie darbą energetikos srityje ir studijų galimybes.

„Energetikos srityje visame pasaulyje vyksta dideli pokyčiai, kurie itin ryškūs ir Lietuvoje – tai viso energetikos sektoriaus transformacija pereinant prie atsinaujinančiais energijos šaltiniais paremtos sistemos, prie ko aktyviai prisideda ir visa „Ignitis grupė“.

Pokyčiai augina šios srities specialistų poreikį ir atveria naujas karjeros galimybes, todėl siekiame moksleivius supažindinti su šia perspektyvia sritimi ir galbūt su ja susieti savo profesinę ateitį“, – sako programos #EnergySmartSTART vadovė Giedrė Žlibinienė.

Interaktyvias pamokas „Atrask save energetikoje“ ves žinių viktorinos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ vedėjas Robertas Petrauskas ir #EnergySmartSTART edukacinių programų vadovė Vaiva Rutkauskaitė.

Apsilankę „Ignitis renewables“ edukacinės platformos ekspozicijoje lankytojai galės susipažinti su elektros energijos gamyba pasitelkiant vėją sausumoje ir jūroje, taip pat saulės energiją, galės leistis į virtualią kelionę aplankant vėjo elektrinės vidų ir dar daugiau. Taip pat vyks muzikinis pasirodymas su didžiausiomis Tesla ritėmis Baltijos šalyse.

Nespėję užsiregistruoti į Energetikos ir technikos muziejuje vyksiančias edukacijas, kviečiami dalyvauti virtualiose pamokose. Programos #EnergySmartSTART vadovė G. Žlibinienė pažymi, kad švietimo įstaigų susidomėjimas didžiulis: Energetikų dienos gyvose pamokose visos vietos jau užimtos, o į virtualias pamokas užregistruota per 6,5 tūkst. 5–8 klasių ir per 3,1 tūkst. 9–12 klasių mokinių.

Energetikos sektoriuje – per 100 profesijų atstovai

Pasak programos #EnergySmartSTART vadovės G. Žlibinienės, nors energetikos sektorius dažniausiai siejamas su inžinerija, karjeros galimybes jame – daug platesnės.

„Dažnai manoma, kad energetikos sektoriuje dirba tik inžinieriai, tačiau iš tiesų jame sutiksime apie 100 įvairių profesijų atstovų: nuo aukštalipių – iki IT specialistų, nuo ekonomistų – iki profesionalių vairuotojų”, – pažymi G. Žlibinienė.

Rinktis energetiko profesiją jaunuoliai skatinami ir finansiškai: pasirinkus energijos arba elektros inžinerijos krypčių studijas galima gauti apie 300 eurų stipendiją.

2022 m. „Ignitis grupės“ 150 tūkst. eurų parama 8-ioms aukštosioms mokykloms suteikė galimybę skirti stipendijas 50-iai pirmakursių. 2023 m. šią galimybę pasinaudojo dar daugiau studentų: 50 pirmakursių ir tiek pat antrakursių, kurių stipendijoms buvo skirta dvigubai daugiau – 300 tūkst. eurų.

Šiais metais „Ignitis grupė“ yra numačiusi taip pat skirti 300 tūkst. eurų. Šiuo metu vyksta aukštųjų mokyklų kvietimas teikti paraiškas finansinei paramai gauti.

#EnergySmartSTART vadovė G. Žlibinienė pažymi, kad moksleiviai iš arčiau susipažinti su energetiko profesija kviečiami ne tik minint pirmosios įžiebtos lietuviškos elektros lemputės „gimtadienį“, bet ir visus metus. #EnergySmartSTART laukia moksleivių, studentų ar besidominčių energetika ir mokslu žmonių grupių:

  • Vilniaus termofikacinėje elektrinėje (Nr. 2);
  • Vilniaus ir Kauno kogeneracinėse jėgainėse;
  • Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje;
  • Kauno hidroelektrinėje;
  • Vėjo parke Tauragėje;
  • ESO praktinių mokymų centre Panevėžyje;
  • Energetikos ir technikos muziejuje.

Čia organizuojamos pažintinės ekskursijos, per kurias lankytojai supažindinami su elektrinių istorija, veikla, technologijomis ir pagrindiniais įrenginiais. Be kitą ko, programos #EnergySmartSTART komandos nariai keliauja į šalies mokyklas, veda pamokas bei įvairius užsiėmimus, inicijuoja renginius moksleiviams.

Lietuviška lemputė už amerikietišką jaunesnė tik 13 metų

Energetikų diena Lietuvoje minima balandžio 17-ąją pažymint datą, kai šalyje įsižiebė pirmoji elektros lemputė – praėjus vos 13 metų po pačios lemputės išradimo ir 10 metų po pirmosios pasaulyje elektrinės atidarymo.

Ši lemputė buvo įžiebta 1892 m. balandžio 17 d. per Šv. Velykas, Rietavo kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare. Dvaro lentpjūvėje buvo įrengtas malkomis kūrenamas katilas ir garo mašina su 120 V įtampos, 300 A nuolatinės srovės, apie 36 kW galios elektros generatoriumi.

Atsiminimus, kaip į pirmąją elektros lemputę reagavo vietos gyventojai, paliko kunigaikščių Oginskių tarnas J. Kalnikas: „Kai iš elektrinės tiesė laidus į dvaro rūmus, žmonės stebėjosi, kas čia būsią, kad ugnis kūrensis viename laidų gale – elektrinėje, o šviesa švies kitame gale – rūmuose. Kai vyrai pamatė šviečiančią elektros lemputę, vieni bandė ją užpūsti, kiti – prie jos pypkes uždegti, treti bijojo prisiartinti… O kai užsidegė elektra bažnyčioje, į Rietavą važiuodavo pažiūrėti šitos šviesos iš visų Žemaitijos kampų“.

Rietavo Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčioje iki šiol kabo istorinis sietynas, sužibęs per 1892-ųjų Šv. Velykas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas