Lietuvoje fiksuojami neįtikėtinas saulės elektrinių populiarumas: užfiksuoti rekordiniai skaičiai, kokių niekas nematė visoje Europoje

Nepaisant per metus Lietuvoje 23 proc. išaugusių saulės foto-modulių kainų ir 18 proc. padidėjusių saulės elektrinių įrengimo kainų, saulės elektrinių įrengimo tempai Lietuvoje buvo rekordiniai. Europos Sąjungoje šiais metais buvo įrengta 41 proc. daugiau saulės elektrinių nei 2021 metais, Lietuvoje – net 116 proc.

Registruokitės „Temu“ platformoje ir gaukite 30% nuolaidą bei ‎100€ vertės kuponų rinkinį
Lietuvoje fiksuojami neįtikėtinas saulės elektrinių populiarumas: užfiksuoti rekordiniai skaičiai, kokių niekas nematė visoje Europoje

2022 metai buvo išskirtiniai saulės elektrinėms – nuo 2010 metų mažėjusios pasaulinės saulės elektrinių ir jų komponentų įrengimo kainos, 2021 metais nukritusios iki 857 EUR/kW, 2021 metų pabaigoje pradėjo augti. Per 2022 metus saulės foto-modulių kainos pasaulyje vidutiniškai išaugo apie 18 proc. (labiausiai išaugo pigiausių saulės foto-modulių kainos – apie 30 proc., populiariausių – apie 17 proc., didelio efektyvumo – 7,5 proc.). Lietuvoje vidutinė saulės elektrinių įrengimo kaina šiais metais išaugo apie 18 proc., saulės foto-modulių kaina apie 23 proc.

Lietuvos energetikos agentūros specialistų atliekama kasmėnesinė saulės elektrinių rinkos apžvalga rodo, kad 2022 m. saulės elektrinių įrengimo kaina buvo nepastovi ir nuolatos kito. Augant infliacijai, elektros energijos kainai, brango ir saulės foto-modulių kaina (kuri 40–50 proc. lemia saulės elektrinių įrengimo kainą).

Pagal Agentūros apibendrintus paskelbtų kvietimų teikti paraiškas saulės elektrinių įsirengimui rezultatus 2022 m. lapkričio mėn. saulės elektrinių įrengimo Lietuvoje vidutinė kaina, palyginus su spalio mėnesiu, didėjo 5,6 proc. Tai lėmė didėjusios foto-modulių ir kitų komponentų kainos. Lapkritį pirmą kartą stebimas reikšmingas kitų išlaidų (projektavimo, aptarnavimo ir kitos paslaugos) padidėjimas. Vidutiniškai šios išlaidos 2022 metais buvo apie 29 EUR/kW. Lapkritį jos išaugo 162 proc. (2,6 karto) ir siekė 76 EUR/kW.

Tačiau lapkritį mažėjo rangos darbų kaina – 14,1 proc. lyginant su spalio mėnesiu. 2022 m. iki gruodžio mėn. vidutinė rangos darbų kaina buvo 174 EUR/kW, lapkritį ši kaina mažėjo 16 proc. lyginant su 2022 m. vidutine kaina. Kitų komponentų (montavimo konstrukcijos, inventoriai, valdymo įranga, kaupikliai ir kt.) kaina 2022 m. lapkritį didėjo 6,5 proc. lyginant su spaliu ir siekė 410 EUR/kW. Taip pat 2022 m. lapkritį didėjo ir saulės foto-modulių kaina 2,4 proc., lyginant su spalio mėnesiu, ir siekė 476 EUR/kW.

Analizuojant saulės foto-modulių pardavėjų interneto svetainėse viešai skelbiamas tokio paties tipo ir galios diapazono saulės foto-modulių kainas Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Vokietijoje, taip pat pastebima lapkričio mėnesį saulės foto-modulių vidutinės kainos didėjo tik Lietuvoje ir Estijoje. Didžiausias kainų padidėjimas pastebimas Estijoje – 1 proc.

Pagrindinės saulės elektrinių įrengimo kainų augimo priežastys išlieka tokios pat – pasaulinės pandemijos sukelti trikdžiai žaliavų tiekimo ir gamybos srityse, stabiliai auganti foto-modulių paklausa, pakilusios pagrindinių medžiagų (polikristalinio silicio, sidabro, vario, aliuminio, stiklo) ir elektros energijos kainos.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

2 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Jūsų vardas

Puiku...ateityje galėsma valgyti aeaktrą

G-EnergyJūsų vardas

Jeigu ne biurokratija, galima buvo sienai daugiabučius apklijuot saulės baterijomis. Miestas ne tik ne pirktu tiek el. energijos, bet ir galėtu ją pardavinėt. O daryt saulės parkus, + dabar sugalvojo sodinti marichuaną, biokurui gaminti(nes ji greičiau auga) - tai yra absurdas, taip sumažės
maisto gamybos plotai, o tai reiškia, kad maisto kaina dar labiau didės. Bet musu pipidastrams poh, jiems svarbu momentine nauda. Svarbu dabar kišėnes pilni, o po mūsų nors branduolinis karas !
Nors jei miestas taptu turtingesnis, daugiau pinigų galima išviliuot mokesčiais.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas