Susidomėjimas saulės elektrinėmis itin išaugo – kada įsirengti, kad ji atneštų didžiausią finansinę naudą?

Pranešimas spaudai

2023-02-20, 10:44

0 komentarų

Valstybės skiriama parama ir praėjusių metų pabaigoje smarkiai šoktelėjusios elektros kainos lėmė, kad gyventojų susidomėjimas saulės elektrinėmis itin išaugo – laukdami jų įrengimo žmonės eilėse laukia net po kelis mėnesius.

Prasidėjo mega „Aliexpress“ išpardavimai – sutaupykite net iki 70 proc.
Susidomėjimas saulės elektrinėmis itin išaugo – kada įsirengti, kad ji atneštų didžiausią finansinę naudą?

Tačiau pasirodo, kad planuojant elektrinę verta atsižvelgti ir į metų laiką ‒ daugiausiai išlošia ją įsirengę pavasarį, mažiausiai – rudenį.

Tie, kuriems pasiseka elektrinę įsirengti palankiausiu metu, ne tik iš karto pajunta jos naudą, bet ir vėliau, tamsiaisiais mėnesiais, gali susigrąžinti perteklinę, į tinklą perduotą elektros energiją arba – perteklių iškart „įdarbinti“ ir gauti finansinę grąžą.

Pagaminamos elektros kiekis gali skirtis ir šimtą kartų

„Saulės elektrinės generuojamos energijos kiekis itin priklauso nuo metų laiko. Didžiausias skirtumas matomas lyginant gruodžio ir birželio, t. y. tamsiausio ir šviesiausio mėnesio rezultatus. Jeigu gruodį 10 kW elektrinė sugeneruoja apie 18 kWh, tai birželį šis rodiklis siekia jau apie 1910 kWh, t. y. elektrinė pagamina virš 100 kartų daugiau energijos“, ‒ pasakoja „Enefit“ paslaugų vystymo skyriaus vadovė Živilė Savickaitė.

Pasak jos, prastą generaciją žiemą labiausiai lemia trumpos, mažiau saulėtos dienos bei kartais fotomodulius padengiantis sniegas. Beje, elektrinės „nemėgsta“ ne tik tamsos, bet ir kaitros, mat orui smarkiai įkaitus, modulių efektyvumas mažėja. Nepaisant to, vasara yra pats elektrinių „darbymetis“ ‒ per tris mėnesius sugeneruojama beveik pusė viso metinio generacijos kiekio.

„Svarbus ir dar vienas dalykas – šviesiuoju metų laiku gyventojai nesuvartoja visos elektrinės pagaminamos elektros, todėl perteklinę energiją galima atiduoti į tinklą taip vadinamam pasaugojimui, o vėliau, kai generacija sumažėja, tą kiekį susigrąžinti. Taip pat, jei gyventojas turi aktyvaus vartotojo statusą, sugeneruotą perteklinę energiją galima parduoti tiekėjui ir taip iškart gauti finansinę grąžą.

Jei elektrinė įsirengiama rudeniui įsibėgėjus, tamsiąją metų pusę tenka pasitikti su žema generacija ir be pasaugotos energijos ar taip ir negavus finansinės grąžos leisiančios žiemą įsigyti trūkstamos energijos. Tokiu atveju prireikia dar maždaug 4 mėnesių kol pajuntama elektrinės nauda“, ‒ sako Ž. Savickaitė.

Kada pradėti? Geriausia – dabar

„Jeigu imtume tą pačią 10 kW saulės elektrinę, matysime, kad didžiausia, 1000 kWh ribą viršijanti generacija prasideda balandį ir tęsiasi iki rugsėjo. Per šiuos mėnesius tokia elektrinė sugeneruoja apie 8450 kWh. Tai yra liūto dalis nuo visos metinės generacijos, kuri siekia apie 11300 kWh.

Dėl to labiausiai apsimoka elektrinę įsirengti iki šio piko. Nes rugsėjį generacija krenta maždaug perpus, dar kone dukart ji mažėja ir spalį, o lapkritį, šis nedidelis kiekis susitraukia keturgubai, dar tiek pat kartų generacija sumenksta gruodį“, ‒ skaičiuoja Ž. Savickaitė.

Taigi, norintys kuo greičiau pilnai išnaudoti elektrinės teikiamas galimybes, turėtų ieškoti tiekėjo, kuris gali įrengti elektrinę maždaug iki pavasario vidurio arba greičiau.

Procesas greitėja turintiems ESO sąlygas

Kad elektrinės įrengimas būtų maksimaliai spartus, itin svarbu laiku pasirūpinti iš ESO gauti prijungimo sąlygas. „Enefit“ paslaugų vystymo skyriaus vadovės teigimu, ties šiuo momentu gyventojai suklumpa dažniausiai.

„ESO sulaukia labai daug prašymų išduoti prisijungimo sąlygas, todėl vertinimo gali tekti laukti ilgiau nei mėnesį. Jei prašyme padaryta klaida ‒ jį teks teikti iš naujo, dėl ko įrengimo terminas nusikels dar mėnesiui.

Prieš pildant paraišką ESO, reikia išsiaiškinti savo įvado galią, mat elektrinės galia neturi jo viršyti. Jei įvado galios neužtenka, teks ją didinti, o tai – atskira procedūra“, ‒ pasakoja Ž. Savickaitė.

Įveikus šiuos etapus, nesklandumų paprastai nekyla – sutartu laiku atvykę meistrai įrengia elektrinę. Darbai trunka 1-2 dienas, tiesa, jei stogo danga ar konstrukcija sudėtingesnė, tam gali prireikti papildomo laiko.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas