Metinėje RRT el. ryšių konferencijoje: diskusijos dėl ryšio kokybės ir vartotojų įtraukimo, buvo paliestas ir 5G tecnologijos klausimas

RRT

Pranešimas spaudai

2024-04-22, 10:54

0 komentarų

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) metinėje el. ryšių rinkos konferencijoje dalyviai apžvelgė, kaip ši rinka vystėsi pernai ir kokia kryptimi bus judama toliau.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Metinėje RRT el. ryšių konferencijoje: diskusijos dėl ryšio kokybės ir vartotojų įtraukimo, buvo paliestas ir 5G tecnologijos klausimas

„Skaitmeninės visuomenės ašis yra skaitmeninių įgūdžių ir gebėjimų turintis ir el.ryšių paslaugomis pasitikintis vartotojas. Aplink jį sukamės mes visi – el. ryšių rinkos reguliuotojas ir el. ryšių rinkos žaidėjai“, – savo įvadinėje kalboje pabrėžė Jūratė Šovienė, RRT tarybos pirmininkė.

Daugiau nei pusė RRT pasiekiančių vartotojų ginčų su paslaugų teikėjais yra išsprendžiama taikiai, tačiau RRT lūkestis, kad paslaugų teikėjai daugiau nesutarimų su vartotojais galėtų išspręsti dar iki jų kreipimosi į RRT ekspertus.

Pranešimus skaitę RRT ekspertai apžvelgė RRT atliktų rinkų tyrimų rezultatus. Pavyzdžiui, po vieno iš RRT atliktų tyrimų paaiškėjo, kad nors su mažą spartą užtikrinančių tinklų apimtimi situacija gera, tačiau, augant spartai, galinčių užtikrinti tą spartą tinklų aprėptis mažėja, dėl to daliai vartotojų neprieinamos itin didelės spartos duomenų perdavimo paslaugos. Šviesolaidinių tinklų plėtra sustojo ir kyla klausimas, ar pavyks pasiekti Skaitmeninio dešimtmečio tikslų. Lyginant su ES vidurkiu, atsiliekame su itin didelio pralaidumo tinklų plėtra kaimiškose vietovėse.

Apibendrinus praėjusių metų rinkos duomenis, matosi, kad elektroninių ryšių sektoriaus pajamos auga, augimą ir toliau lemia duomenų perdavimo paslaugos, ypač augančios interneto prieigos, naudojant mobiliojo ryšio technologijas, pajamos. Šis didėjimas gali būti siejamas tiek su augančiu mobiliojo interneto paslauų gavėjų skaičiumi, tiek ir su nuolat augančiu perduotų (išsiųstų ir priimtų) duomenų kiekiu.

Daug dėmesio renginyje buvo skirta ir vartotojų apsaugai bei kovai su skaitmeniniais sukčiais, kurių žala vien IV ketvirtį padaryta vartotojams apibendrinant visų kategorijų sukčiavimus elektroninėje erdvėje yra per 4,7 mln. Eur.

Iššūkiu vis dar išlieka ir skaitmeninių įgūdžių stokojantys vartotojai, kurie nepajėgūs naudotis šalyje išvystyta infrastruktūra. Siekdama sumažinti atskirtį, RRT inicijavo senjorams skirtą projektą „Nė vienas nėra pamirštas“.

5G patrauklumo klausimai ir kodėl nereikia išjungti vario linijų

Diskusijoje „Elektroninių ryšių rinka rytoj“ dalyvavo RRT tarybos narys Giedrius Pūras, „Infobalt“ valdybos narys Darius Didžgalvis, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Skaitmeninės politikos skyriaus vedėja Aušra Kumetaitienė, „Telia Lietuva“ CTO Andrius Šemeškevičius ir „Bitė Group“ CTO Mindaugas Rauba. Ją moderavo RRT Elektroninių ryšių reguliavimo grupės vadovė Jurga Grudzinskaitė-Gainovskė.

Dalyviai sutarė, kad didesnio valstybės dėmesio prireiks atokesnėms teritorijoms, kuriose kiekvieno vartotojo prijungimo sąnaudos yra gerokai didesnės, nei tankiai apgyvendintose vietovėse. El. ryšių infrastruktūros statybos yra glaudžiai susijusios su kita būtina pastatams inžinerine infrastruktūra, todėl ryšių kabelių kanalai taip pat turėtų būti privalomi visiems naujiems projektuojamiems ir statomiems pastatams, ne tik visuomeninės paskirties ar daugiabučiams, kaip yra šiuo metu.

Diskusijoje buvo paliestas ir 5G klausimas. RRT duomenimis, Lietuvoje vartotojų, besinaudojančių 5G privalumais tėra 8,3 proc. nuo visų mobiliojo interneto naudotojų. Dalyviai svarstė, kad taip yra dėl to, jog Lietuvoje vartotojai yra labai racionalūs ir neperka to, ko jiems nereikia, nes nėra pakankamai siūlomo turinio internete, kurį kokybiškai pasiekti reikėtų savarankiškai veikiančio 5G („stand-alone“).

Didelio įsitraukimo diskusijos metu sulaukė klausimas dėl vario linijų išjungimo, kuris galėtų paskatinti šviesolaidinių tinklų plėtrą. Diskusijos dalyvių vertinimu, tokia priemonė Lietuvoje nebūtų efektyvi, daugeliu atveju netgi apribotų vartotojų galimybę rinktis ir todėl technologiniai pokyčiai turėtų vykti natūraliai rinkos sąlygomis.

Hibridiniai tinklai, apjungiantys mobiliuosius tinklus ir palydovinį ryšį, galėtų suteikti papildomas naudas vartotojams ir visuomenei, užtikrinant ryšį ypatingomis aplinkybėmis.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas