Reaguoti privalu kiekvienam SEB banko klientui: pranešama apie svarbius pokyčius bei siunčiamas kritinis saugumo perspėjimas, sužinokite, kas svarbiausia

SEB

Pranešimas spaudai

2024-06-07, 10:54

6 komentarai (-ų)

Vis daugiau kasdienių užduočių – tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime – atliekame virtualioje erdvėje. Internete galime ne tik rasti atsakymus į kone bet kokius klausimus, bet ir naudotis vis didesniu skaičiumi paslaugų.

MEGA „Aliexpress“ išpardavimai – stulbinančios nuolaidos iki rugsėjo 4 dienos, peržiūrėkite karščiausius pasiūlymus
Reaguoti privalu kiekvienam SEB banko klientui: pranešama apie svarbius pokyčius bei siunčiamas kritinis saugumo perspėjimas, sužinokite, kas svarbiausia

SEB bankas pradės diegti techninius SEB programėlės atnaujinimus. Dėl šios priežasties mobiliąja programėle besinaudojantys SEB banko klientai bus išregistruoti ir jiems reikės prie programėles prisijungti iš naujo, t.y. susikurti naujus programėlės PIN kodus.

„Po atnaujinimo nežymiai pasikeis programėlės dizainas, o ekrano tema (šviesi arba tamsi) automatiškai prisitaikys prie kliento įrenginio nustatymų. Be to, kartu su atnaujinimu, kad klientams būtų dar paprasčiau mokėti už prekes ir paslaugas elektroniniu būdu ir tvirtinti kitus veiksmus, mobilioji programėlė taps numatytąja atpažinimo priemone. T.y. tvirtinant mokėjimus, pasirašant dokumentus ir atliekant kitus tvirtinimo veiksmus klientams nebereikės išeiti iš programėlės.

Paprastai tariant, jei klientai lig šiol naudosi programėle „Smart-ID“ ir patys nebuvo pasirinkę naudoti mobiliosios programėlės kaip atpažinimo priemonės, dabar pakviesime klientus tai padaryti“, – sako Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

Mobilioji programėlė yra nekvalifikuoto elektroninio parašo priemonė, atitinkanti visus griežto klientų autentiškumo tvirtinimo reikalavimus, nustatytus Europos Sąjungos Antrojoje mokėjimo paslaugų direktyvoje (angl. Strong Customer Authentication).

Jei klientai kaip numatytąją atpažinimo priemonę ir toliau norės naudoti programėlę „Smart-ID“, „Mobile-ID“, tai galės pasirinkti mobiliosios programėlės nustatymuose.

Atnaujinus mobiliąją programėlę „Android“ telefonų turėtojai nebegalės naudotis SEB pingine („SEB Wallet“). Tam, kad ir toliau galėtų atsiskaityti telefonu, klientus kviečiame pridėti savo mokėjimo kortelę prie „Google Pay“. Taip klientai nepatirs jokių trikdžių, ir toliau atsiskaitydami savo išmaniuoju telefonu.

Atkreipiame dėmesį, kad dėl atnaujinimo klientams nereikia programėlės įsidiegti iš naujo ar atsisiųsti naujos programėlės. Visos kitos mobiliosios programėlės funkcijos po atnaujinimo išliks tokios pat ir bus palaipsniui atnaujinamos ateityje.

SEB bankas įspėja apie naujas sudėtingas sukčiavimo schemas

SEB bankas įspėja apie naujas itin sudėtingas sukčiavimo schemas, kurių griebiasi sukčiai, įpainiodami iškart po kelis gyventojus. Iš vieno asmens pirmiausia išviliojami interneto banko prisijungimo duomenys, po to – mokėjimo kortelė, į kurios sąskaitą sukčiai perveda ir skubiai išgrynina ne tik iš kliento, bet ir iš kitų asmenų išviliotas lėšas.

Taip nukentėjusysis nuo sukčiavimo tampa ir įtariamuoju neteisėtai pasisavinęs lėšas. Tikrumo įspūdžiui sustiprinti sukčiai siunčia ir banko valdybos narių vardu pasirašytus melagingus laiškus.

„Pastebėjome, kad sukčiai griebiasi itin painių sukčiavimo schemų – pirmiausia klientai sulaukia skambučio iš neva „Google“, „Meta“, SEB ir kitų bankų arba policijos atstovų, kurių metu išviliojami interneto banko prisijungimo duomenys. Juos gavę ir kliento vardu prie interneto banko prisijungę sukčiai gali matyti ir kliento mokėjimo kortelės PIN kodą.

Toliau su asmeniu bendraujama programėlėje „WhatsApp“, kur sukčiai pasivadina banko vardu, profilio nuotraukoje naudoja banko logotipą ir netgi atsiunčia melagingą banko valdybos narių vardu pasirašytą raštą, kuriame informuoja apie neva nesaugią sąskaitą ir praneša, kad klientas tapo sukčiavimo auka. Tokio pokalbio motyvas – išvilioti ir gauti kliento mokėjimo kortelę, kurią, sukčių sėkmės atveju, gyventojai patys atiduoda atvažiuojantiems kurjeriams“, – pasakoja Daiva Uosytė, SEB banko Prevencijos departamento direktorė.

Anot jos, per kurjerius iš gyventojų gautos kortelės panaudojamos dar platesnei sukčiavimo schemai. Į šių kortelių sąskaitas sukčiai perveda iš kitų aukų išviliotus pinigus, o tuomet juos skubiai išgrynina. Taip nuo sukčiavimo nukentėjęs asmuo turi papildomų nemalonumų, nes į jį pirmiausiai krypsta žvilgsnis aiškinantis neteisėtą lėšų pasisavinimą iš kito asmens.

6 komentarų

vardas pavarde

Daug saugiau be bankų elektroninių programėlių, ramiau miegi ir gyveni, grynieji-laisve pirkti nežinant bankams. Taip kad...

Raimis

Pritariu,kaip ir Rūtai,ir kt.kurkuliai tik pelną skaiciuot,apie apsaugą klientų,nulis.gal ir patys"info"?????

Mindaugas

Milijonus uždirbdami iš klijentų,jų lėšas turite apsaugoti visapusiškai,o ne įspėdinėti,kad saugotūsi patys.Bankams rūpi tik pelnas,mūsų lėšos pelnuo siekti,klijentas paskutinėje vietoje.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas