„Ignitis“ atsakė į klausimą, kuris kelia susirūpinimą daugeliui lietuvių: paaiškino, kodėl elektros kaina yra didesnė ir už ką moka vartotojas

Pažvelgus į elektros energijos kainas „Nord Pool“ biržoje ir siūlomas tiekėjų, dažnam vartotojui dar iškyla klausimų, kodėl jos kai kada gerokai skiriasi.

Registruokitės „Temu“ platformoje ir gaukite 30% nuolaidą bei ‎100€ vertės kuponų rinkinį
„Ignitis“ atsakė į klausimą, kuris kelia susirūpinimą daugeliui lietuvių: paaiškino, kodėl elektros kaina yra didesnė ir už ką moka vartotojas

Sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas primena, kad galutinė elektros energijos kaina susideda ne tik iš nuolat kintančios „Nord Pool“ biržoje pardavinėjamos elektros kainos, bet ir kitų dedamųjų.

Pasak A. Kavaliausko, galutinę elektros energijos kainą fiziniams vartotojams sudaro valstybės reguliuojama ir nereguliuojama dalys. Tik nereguliuojamai daliai įtakos turi tiekėjas. Pastarąją kainos dalį nemažai lemia elektros energijos įsigijimo rinkoje sąnaudos.

Tiekėjai, vertindami vartotojų elektros vartojimo specifiką prideda papildomas dedamąsias, tokias kaip balansavimą, vartojimo profilio koeficientą, nes vartotojai nevartoja lygiu/pastoviu grafiku. Kitaip tariant, klientai paprastai daugiausiai elektros energijos vartoja tomis valandomis, kai ji rinkoje brangiausia, todėl skaičiuodami fiksuotas kainas, turime tai įvertinti. Taip pat pridedami biržos prekybos mokesčiai, poreikio pokyčio rizika, kainų skirtumai tarp zonų ir panašūs faktoriai.

„Kai matome „Nord Pool“ biržos kainas, reikia suprasti, kad jos indikuoja šios dienos situaciją, o nepriklausomų tiekėjų pasiūlymai – ateities kainas metams, dviem ar dar daugiau. Kiekvieno tiekėjo atskirai nustatytų papildomų dedamųjų kainos daugiausiai skirtos apsisaugoti nuo rinkos kainų svyravimo. Tiekėjai prisiima riziką ir kainų skirtumo kompensavimą, kai už elektros energiją biržoje mokama brangiau nei ji parduodama vartotojui. Sudarius ilgesnę fiksuotos kainos elektros tiekimo sutartį, ši rizika dėl susidarančio tolygesnio vartojimo mažėja, todėl tiekėjas gali pasiūlyti mažesnę kainą“, – dėmesį atkreipia A. Kavaliauskas.

Valstybės reguliuojama elektros kainos dalis susideda iš kelių dedamųjų: elektros energijos perdavimo, skirstymo, sisteminių ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) dalių.

  • Elektros energijos perdavimo paslaugos skirtos kompensuoti už elektros energijos persiuntimo aukštos įtampos tinklais susidarančias sąnaudas;
  • Skirstymo ir sisteminės paslaugos – kompensuoti už elektros energijos skirstymą vidutinės ir žemos įtampos tinklais susidarančias sąnaudas ir užtikrinti energetikos sistemos darbo stabilumą bei patikimumą;
  • VIAP dedamoji nustatyta tam, kad būtų užtikrinama elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių ir kitos sąnaudos.

Kitaip sakant, visi šie mokesčiai reikalingi kompensuoti valstybės patiriamoms išlaidoms, atsirandančioms dėl elektros infrastruktūros išlaikymo ir žaliosios energetikos skatinimo. Na, ir reikia nepamiršti, kad dar yra pridedamas PVM.

Išmanūs elektros tiekimo planai

Norint mokėti arčiausiai rinkos esančią kainą, rekomenduojama rinktis su birža susietą elektros energijos tiekimo planą.

Pasirinkus „Ignitis“ siūlomo nepriklausomo elektros energijos tiekimo plano „Išmanus“ variantą „Išmanus – Mėnesinis“, elektros energijos kaina apskaičiuojama pagal oficialiai skelbiamą „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonos konkretaus mėnesio vidurkį.

Kaip pasikeisti „Ignitis“ elektros planą - detali instrukcija:


Pasirinkus variantą „Išmanus – Valandinis“, elektros energijos kaina susiejama su besikeičiančiomis valandinėmis biržos kainomis. Pastarasis variantas naudingas tiems, kurie linkę biržoje sekti elektros kainas, stebėti kada jos mažesnės ar didesnės, pagal tai koreguoti savo vartojimo įpročius. Pavyzdžiui, įkrauti elektromobilį ar nustatyti skalbimo mašiną naktį, kai elektros energija paprastai yra pigiausia.

„Patogumo suteikia tai, kad stebėti šiandienos bei rytojaus biržos kainų pokyčius ir sužinoti valandinę elektros energijos kainą galima „EnergySmart“ programėlėje. Ja naudotis taip pat rekomenduojama norint kuo paprasčiau analizuoti savo energijos vartojimo duomenis“, – pataria „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovas.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

9 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Mimdaugas

Atsake i klausimus
Bet niekaip galai nesueina rase,kad pagal birzos valandini jei naudosi taip ir bus skaiciuojama
Kazkodel vienoda kaina gaunas ar su ismaniu skaitikliu naudojant kai pigiausia ar su paprastu skaitikliu neziurint jokiu valandiniu kainu.

Algis

Tai man paaiskinkite kodel pries jusu atejima i el.rinka visu ale nepriklausomu el tiekeju.alektra metu metais kainuodavo vienodai ir tokiu nesamoniu nebudavo.matomai daug uzdirbt norit.tik nepainiokit ce karo.pas mus jo nera.

Kaunietis

Įdomu būtų sužinoti visą ignitis mafiozų kompaniją .Kas apart šleivio _kreivio įeina į tą valstybės valdomos įmonės elitą ,kurią taip energingai gina panelė Šimonytė?

Petras.

Pažiūrėjus Volstryto Vilką apie biržas pasidaro viskas aišku,kaip norima menkiausią kainą turičias akcijas ar dar kažką tai stengiamąsi parduoti už beprotiškus pinigus o ne kuo pigiau. Taip ir su elektra biržoje.
Štai ko vertos visos jų biržos...

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas