„Luminor“ perspėja apie naujas grėsmes: ir vėl padaugėjo sukčiavimo atvejų, stebuklingos apgavikų istorijos gali kainuoti itin skaudžiai

Pranešimas spaudai

2023-08-12, 16:05

0 komentarų

Finansiniai sukčiai neatostogauja – vasarą pasigirsta daugiau signalų, kad dėl jų apgaulės nukentėjo atostogas planuojantys ir keliaujantys žmonės.

Prasidėjo mega „Aliexpress“ išpardavimai – sutaupykite net iki 70 proc.
„Luminor“ perspėja apie naujas grėsmes: ir vėl padaugėjo sukčiavimo atvejų, stebuklingos apgavikų istorijos gali kainuoti itin skaudžiai

Sukčiai neleidžia atsikvėpti – nuolat kuria naujas istorijas ir ieško išsiblaškiusių, neatidžių žmonių, kurie nepaiso perspėjimų tikrinti informaciją ir neatskleisti niekam savo asmeninių duomenų. Todėl jei norite nesusigadinti atostogų, nepraraskite budrumo net ir vasarą.

Nepažįstamo numerio skambučiai iš užsienio

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos gyventojai dėl įvairių sukčių apgaulių prarado 2,5 mln. eurų. Anot „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovo Lino Sadecko, vis daugiau žmonių pakimba ant sukčių kabliuko vasarą, kai žmonės daugiau keliauja ir ilsisi.

„Paprastai skambutis iš nepažįstamo telefono numerio priverčia suklusti. Tačiau ruošiantis kelionei ar jau keliaujant nepažįstami telefono numeriai iš pirmo žvilgsnio gali ir nesukelti įtarimo – juk laukiama skambučių dėl užsakyto automobilio, nakvynės vietos, skrydžio bilietų ir pan. Tokią situaciją, kai sumažėja budrumas, puikiai išnaudoja finansiniai sukčiai“, – sako „Luminor“ banko ekspertas.

Jau ne vienerius metus labai paplitusi sukčiavimo schema yra apgaulingi telefoniniai skambučiai. Paprastai skambinama iš užsienyje registruotų telefono numerių, o perskambinus žmogus apmokestinamas ypatingai dideliais ryšio mokesčiais.

Saugumo specialistai pataria nepamiršti ir dar vienos svarbios taisyklės – normalus paslaugų teikėjas niekada telefonu neprašo kliento banko kortelės duomenų ar prieigos prie jo banko sąskaitos. Jei sulaukėte tokio prašymo – greičiausiai susidūrėte su sukčiais.

Sukčiai nuolat kuria naujas istorijas

„Žmonės sulaukia nemenko spaudimo – paprastai įvardijama problema, reikalaujama greitai apsispręsti ir dėl kokių nors priežasčių prireikia prisijungimo prie elektroninės bankininkystės bei papildomo patvirtinimo ar mokėjimo kortelės duomenų atskleidimo. Tai neva yra būdas išspręsti kilusias problemas dėl poilsio vietos, automobilio nuomos, pasikeitusių atostogų detalių. Tokiu atveju, akivaizdu, kad susidūrėte su nusikaltėliais, todėl geriausia nutraukti bendravimą, kol dar nepatyrėte skaudžių pasekmių“, – pataria L. Sadeckas.

Nukentėję klientai praneša, jog skambinantys sukčiai pasakodavo, kad neva pažįstami asmenys davę jų kontaktinį telefono numerį ir siūlydavo atostogų paketus už žemesnę kainą nei tuo metu buvo siūloma rinkoje, o pervedus lėšas – dingdavo. Anot sukčiavimo prevencijos specialisto, nėra ypatingų kriterijų, kaip sukčiai atsirenka galimas aukas. Dažnai jie bando laimę skambindami visiems iš eilės – jei iš tūkstančio skambučių „rezultatyvūs“ būna bent keli, jau labai pasisekė.

„Stebuklingas“ pasiūlymas ar apgaulė?

Įsisiūbavus atostogų sezonui, sukčiai gyventojus ne tik apipila apgaulingais skambučiais – jie taip pat kuria interneto svetaines, kurios labai panašios į žinomų kelionių agentūrų ar didelių oro linijų bendrovių. Taip pat populiaru kurti apgaulingus skelbimus internete, siūlančius patalpas poilsiui. Pasitaiko atvejų, kuomet nuotraukos yra „pasiskolinamos“ iš užsienyje nuomojamų butų ar namų ir publikuojamos kaip siūlomos Lietuvoje. Pervedus avansą ar visą sumą už nakvynes, nuomotojais prisistatantys asmenys dingsta.

„Čia galioja sena gera taisyklė – jei kažkoks pasiūlymas atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai tai ir nėra tiesa“, – sako L. Sadeckas. Anot jo, radus nežinomą kelionių svetainę su puikiais pasiūlymais, tikrai verta paieškoti jos pavadinimo „Google“ ar kitoje paieškos sistemoje ir sužinoti, kas apie ją buvo parašyta anksčiau. Čia geras pagalbininkas gali būti ir kelionėms skirta interneto svetainė „Tripadvisor“, kur keliautojai vieni su kitais dalijasi kelionių patirtimis.

Rekomenduoja tikrinti įvairiais būdais

Taip pat vertėtų pasitikrinti, koks „dosnaus“ kelionių paslaugų teikėjo nuomojamo turto adresas. Pasinaudojus „Google Street View“ galima pasitikrinti, kas iš tikrųjų yra nurodytu adresu.

„Jeigu atlikus tokius žingsnius vis tiek nesate užtikrinti, ar tai yra realiai egzistuojantis nuomos objektas ar kelionių agentūros biuras, tuomet verta pagalvoti apie geriau žinomo ir patikimesnio partnerio atostogų planavimui pasirinkimą“, – sako „Luminor“ saugumo ekspertas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas