Atsakė į klausimus, kurie neduoda ramybės daugeliui mūsų: „Ignitis“ dalinasi svarbia informacija, kurią turėtų žinoti kiekvienas

Paskutinį 2023 m. mėnesį mažėjo beveik visų energijos išteklių kainos. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje didmeninės elektros energijos kainos per mėnesį sumažėjo 15,4 proc., bet išliko didesnės nei kitose Baltijos jūros regiono valstybėse.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Atsakė į klausimus, kurie neduoda ramybės daugeliui mūsų: „Ignitis“ dalinasi svarbia informacija, kurią turėtų žinoti kiekvienas

Sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ paaiškina kas lemia elektros energijos kainų nepastovumą rinkoje. Bendrovės privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas įvardija keturis esminius faktorius, darančius įtaką elektros kainai: vartojimas, gamyba, rinka ir pralaidumai.

A. Kavaliauskas akcentuoja, kad vartotojams, kurie pasirinkę fiksuotos kainos planus, jokie rinkos pokyčiai neturi įtakos visą kainos fiksavimo laikotarpį. O tie vartotojai, kurie pasirinkę biržos planus, turi būti aktyvūs ir stebėti situaciją rinkoje, pagal tai priimti sprendimą kiek nori ir gali derinti vartojimą pagal biržos kainas.

Pradedant nuo vartojimo, tai reiškia, kad elektros energijos kainos rinkoje labai priklauso nuo paklausos ir pasiūlos santykio. Žvilgtelėjus į mobiliąją programėlę „EnergySmart“, galima matyti kaip keičiasi elektros kaina biržoje kiekvieną valandą. O nuspėti pigiausias ir brangiausias valandas yra nesudėtinga, jos mūsų vartojimo atspindys.

Prabudę ruošiamės į darbus maždaug apie 7 val. – vartojame daugiau, kaina kyla, grįžtame namo po darbo apie 18 val., gaminame maistą, naudojame elektros prietaisus ir kt., kaina taip pat kyla. Naktį, paryčiais, dienos metu kaina gali būti net ir minusinė, nes vartojimas sumažėjęs. Taigi viskas labai priklauso nuo vartojimo poreikio.

Aptariant elektros gamybos įtaką kainai, čia, anot A. Kavaliausko, svarbus akcentas tenka orų prognozėms – kiek šviečia saulė, kiek vėjuota, kiek lietinga. Visa tai daro įtaką atsinaujinančios energijos išteklių generacijai. Kuo atsinaujinančių išteklių generacijos daugiau, kuo jie tolygesni, tuo galima tikėtis mažesnės kainos. Beje, vadovas atkreipia dėmesį, kad gamybos dalyje žalioji gamyba ir naujos kartos energetika Lietuvoje jau sudaro apie 50 proc., lyginant su 2022 m., kai elektros energijos gamyba Lietuvoje buvo apie 34 proc.

Dar viena dalis, lemianti elektros energijos kainas, yra rinka, tai reiškia, kad įtaką daro taršos leidimų kaina, dujų, anglies ir naftos kainos rinkose. Pavyzdžiui, gamtinių dujų ateities sandorių kainos rodo, kad rinkos dalyviai yra linkę vertinti didesnes gamtinių dujų kainas artėjant šaltajam periodui dėl neapibrėžtumo ar šitą žiemą pavyks taip lengvai išgyventi kaip praeitą. Nors nebūtinai tiesiogiai, bet Vokietijos elektros rinka yra labai priklausoma nuo dujų kainų svyravimų, o kadangi ji taip pat yra sujungta su Skandinavijos elektros rinka ir Baltijos šalių elektros rinka, tai kainų dinamika iš dalies persiduoda.

Kalbant apie elektros energijos tinklo pralaidumus tarp skirtingų valstybių, turima omeny karščio įtaka, įvairūs remontai ir politiniai sprendimai. Pavyzdžiui, įprastai rugpjūtį, rugsėjį mūsų regiono energetikoje vyksta įvairūs kapitaliniai remontai, dalis infrastuktūros įrenginių būna laikinai sustabdomi, tad tokie faktoriai daro įtaką elektros kainai.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

2 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas