Ekspertai įvardijo priežastis, kodėl buvo būtina uždrausti šių šiltnamio efektą sukeliančių dujų naudojimą

Europos Komisija paskelbė ambicingą tikslą – šiltnamio efektą sukeliančių dujų naudojimą iki 2040 metų sumažinti 90 proc.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Ekspertai įvardijo priežastis, kodėl buvo būtina uždrausti šių šiltnamio efektą sukeliančių dujų naudojimą

Nors daugiausia, kalbant apie klimato kaitą, minimos CO2 dujos, didžiulį pavojų sveikatai ir aplinkai kelia sieros heksafluorido (SF6) dujos, paplitusios energetikos pramonėje. Nuo 2026-ųjų sausio 1 dienos šios dujos uždraudžiamos naudoti naujuose elektros skirstomuosiuose įrenginiuose iki 24kV, juolab rinkoje jau seniai siūloma alternatyvų.

Privalumus nustelbia pavojai

Kaip paaiškino Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Elektronikos fakulteto Elektros inžinerijos katedros vedėja prof. dr. Sonata Tolvaišienė, aukštosios įtampos elektros įrenginiuose naudojamos specialios sintetinės dujos SF6 – atsparios elektros išlydžiams. Tai – bene svarbiausias jų privalumas.

Šiuo metu atsparių elektros išlydžiams dujų asortimentas labai platus, tačiau daugelis jų nenaudojamos praktikoje, nes dažnai reaguoja su metalais ar kitomis medžiagomis, būna toksiškos arba jų skystėjimo temperatūra itin aukšta. Daugelis dujų (oras, azotas, vandenilis, sieros heksafluoridas SF6) naudojamos kaip elektros srovei neleidžios medžiagos aukštosios įtampos jungtuvuose, kondensatoriuose, generatoriuose, kabeliuose, aukštosios įtampos įvaduose ir kt. Nuo jų priklauso elektros įrenginių veikimo patikimumas.

Pavyzdžiui, lauko tipo dujiniuose jungtuvuose, kurie montuojami 35–330 kV skirstyklose, SF6 dujos naudojamos lankui užgesinti bei turinčių įtampą kontaktų izoliavimui nuo neturinčių įtampos kontaktų.

„Įrenginiai, naudojantys SF6 dujas, neardomi, neremontuojami, naudojami gamykliškai užsandarinti, tačiau tikimybė, jog įvyks šių dujų nuotėkis, išlieka. SF6 dujos – vienos iš šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nes jos – sintetinis junginys. Kambario temperatūroje jos tampa sunkesnės už orą ir yra inertiškos. Veikiamos aukštos temperatūros šios dujos skyla į nuodingas medžiagas ir gali patekti į atmosferą. Kadangi jos atmosferoje išsilaikyti gali tūkstančius metų, buvo įtrauktos į Kioto sąrašą – jų naudojimą būtina sumažinti“, – paaiškino mokslininkė.

Įvardijo svarbiausias priežastis

Energijos valdymo bendrovės „Eaton“ ekspertas Lietuvai Edmondas Daukšas išskyrė svarbiausias priežastis, kodėl nebepakanka gairių, kontroliuojančių SF6 dujų naudojimą, tvarkymą ir šalinimą – žalingas jų poveikis sveikatai ir aplinkai pernelyg didelis, kad jos būtų naudojamos ir toliau.

Taršesnės nei CO2

Diskutuojant apie šiltnamio efektą, paprastai minimos CO2 dujos, nors iš tiesų gamybos bei apdirbimo pramonėje naudojamų sintetinių sieros heksafluorido – SF6 – dujų šiluminio efekto poveikio (GWP) rodiklis ore yra pats aukščiausias iš visų dujų. SF6 dujų sukeliamas visuotinio atšilimo poveikis – daugiau nei 25 tūkstančius kartų didesnis nei anglies dvideginio. Žemės atmosferoje SF6 dujos išlieka aktyvios net iki 3200 metų.

Kelia pavojų žmogaus sveikatai

Dirbant su SF6 dujomis arba aplinkoje, kurioje jos naudojamos, pavyzdžiui, elektros pastotėse, kur sumontuoti skirstomieji įrenginiai su SF6 dujų izoliacija, išlieka SF6 dujų pavojus sveikatai. Įkvėptos, šios dujos gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti galvos svaigimą, dusulį, pykinimą ir kitų negalavimų.

SF6 paplito nuo septintojo dešimtmečio ir iki šiol naudojamos elektros skirstomuosiuose įrenginiuose, tokiose vietose kaip biurai, parduotuvės ir ligoninės ar pramonės įmonės. Ypač pavojingos dujos sprogimo atveju, kuomet, esant ypač didelei temperatūrai, SF6 dujos skyla į itin toksiškus miltelius – jos gali pridaryti daug žalos sveikatai.

Įsigaliosiantys reikalavimai

Europos Parlamentas patvirtino reglamentą, kuris įsigalios 2026 m. sausio 1 dieną. Bus uždrausti gaminti ir rinkai tiekti vidutinės įtampos elektros skirstymo įrenginiai iki 24kV, kuriuose naudojamos SF6 dujos. Elektros energijos tiekimo ir pramonės įmonės, turinčios 24 kV tinklą, turės rinktis naujus skirstymo įrenginius be šių kenksmingų dujų.

Egzistuoja alternatyvos

Pirmieji skirstymo įrenginiai be SF6 dujų buvo pagaminti dar šeštajame dešimtmetyje. „Xiria“ tipo narveliai – skirti 24kV paskirstymo tinklui ir naudojami elektros paskirstymo tinkluose, komerciniuose pastatuose, infrastruktūroje, pramonėje, tuneliuose, kasyboje ir atsinaujinančioje energetikoje.

Paprastesnė priežiūra

Įrenginių be SF6 dujų eksploatavimo laikas – mažiausiai 25 metai. Įrenginiai nereikalauja papildomo aptarnavimo, prireikus juos nesudėtinga pakeisti – sistemoms be SF6 dujų nereikia nei daugiau vietos, nei rimtesnio tiekimo sistemos pertvarkymo. Vieno tipo įranga pakeičiama į kitą, tik jau be aplinkai ir žmogaus sveikatai kenksmingų dujų.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas