Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos gamyklas pavertė mokyklomis

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia. Skaitmenizavimo procesai darbuotojų poreikį sumažina, tačiau ne taip drastiškai, kaip tikėtasi.

Registruokitės „Temu“ platformoje ir gaukite 30% nuolaidą bei ‎100€ vertės kuponų rinkinį
Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos gamyklas pavertė mokyklomis

Tuo pat metu darbuotojų kompetencijos turi būti gerokai išaugusios. Spręsdamos kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, įmonės dalyvauja pameistrystės programose bei esamiems ar potencialiems darbuotojams suteikia galimybę mokytis darbo metu tiek švietimo įstaigose, tiek savo gamyklose. Viena iš tokių įmonių – bendrovė „Švyturys-Utenos alus“, pernai pradėjusi Utenos alaus daryklos darbuotojų kompetencijų tobulinimo studijas.

„Pameistrystės programose mokosi mūsų aktyviausi darbuotojai ir tikimės, jog ateityje jie galės užpildyti atsiradusias pozicijas, reikalaujančias aukštesnės kvalifikacijos. O šiose naujose pozicijose jie ir toliau galės gilinti įgytas žinias. Žinoma, darbuotojai, kurie buvo atrinkti mokytis, jau turėjo pakankamus įgūdžius. Tačiau matydami ateities tendencijas, nusprendėme skirti dar daugiau dėmesio darbuotojų kompetencijų auginimui“, – pasakoja Utenos alaus daryklos vadovė Dalia Jočytė.

Pameistrystės programos yra galimos įgyvendinti tik įmonėms bendradarbiaujant su švietimo įstaigomis. Juk mokymo programos vykdomos pusę laiko praleidžiant švietimo įstaigoje, o likusią pusę – darbo vietoje. Besimokantysis arba jau pradeda mokytis būdamas įmonės darbuotoju, arba yra įdarbinamas vos pradėjęs mokslus ir juos tęsdamas įgyja reikalingus įgūdžius.

Pameistrystė išsiskiria tuo, kad pabaigę šią programą mokiniai tampa nuolatiniais įmonės darbuotojais, nepalyginamai dažniau gauna darbo pasiūlymus, yra labiau patrauklūs darbdaviams. „Juk šiuo metu darbo rinkoje juntamas itin stiprus kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Labiausiai trūksta technikų, inžinerinės gamybos specialistų, gebančių dirbti su sudėtingais mechanizmais, skaitmenizuotais procesais, pramoniniais robotais. Šiandien labai didelė gamybos procesų dalis yra automatizuota, o ketvirtoji, dar kitaip vadinama 4.0 pramonės revoliucija, tikrai sparčiai įsibėgėjo“, – pasakoja Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro (TVPMC), bendradarbiaujančio su bendrove „Švyturys-Utenos alus“ pameistrystės programos rėmuose, direktorius Dr. Vytautas Petkūnas.

Apie pameistrystės programų patrauklumą Dr. Vytautui Petkūnui antrina ir Utenos alaus daryklos vadovė. Ji pasakoja, kad darbuotojai tokio mokymosi metu gali įgyti naują profesiją, mokosi darbo valandomis. Taip pat darbuotojai mokosi praktinių, ne tik darbe pritaikomų, mechanikos, elektromechanikos, automatikos pagrindų. O svarbiausias privalumas, jog tokie mokymai atveria dar daugiau karjeros galimybių įmonės viduje.

„Gamybos automatizavimas keičia paklausą: bendrovėms darbuotojų reikia nežymiai, bet mažiau, visgi jie turi būti gerokai aukštesnės kvalifikacijos. Šiuo metu sunku be pasirengimo ateiti į gamybos įmonę ir iš karto pradėti dirbti. O tokį kelią pasirinkęs darbuotojas labai save apriboja ir nėra lankstus. Todėl labai džiaugiamės savo bendradarbiavimu su bendrove „Švyturys-Utenos alus“. Turime daug iš jų atkeliavusių pameistrių, matome jų motyvaciją. Su įmone nuolat bendraujame, dalinamės atgaliniu ryšiu“, – dalijasi Dr. V. Petkūnas.

Pirmieji Utenos alaus daryklos darbuotojai kompetencijų tobulinimo studijas pradėjo lankyti dar 2022 m. Šiuo metu Visagino TVPMC mokosi 10 bendrovės darbuotojų, tačiau planuojama, kad darbuotojų kvalifikacijų kėlimo procesas bus tęstinis. Pameistrystės mokymo programas siūlantis Visagino TVPMC šiuo metu bendradarbiauja su daugiau kaip 20 didžiųjų šalies įmonių.

Skaitmenizavimo galimybių ieškoma visuose gamybos etapuose

Bendrovė „Švyturys-Utenos alus“ jau daugelį metų ieško sprendimų skaitmenizuojant procesus visose gamybos etapuose. Štai 2017 m. Utenos alaus darykloje buvo įdiegta energetinių resursų, garo, vandens, elektros apskaitos sistema „meterON“, leidžianti realiu laiku matyti sąnaudas ne tik gamybos padalinių lygiu, bet ir atskirų įrengimų lygiu. Įdiegta sistema padeda priimti sprendimus dėl energetinių resursų sąnaudų efektyvinimo ir būtinų investicijų.

2019 m. Utenos daryklos logistikos sandėlyje buvo įdiegta pačių sukurta sandėlio valdymo sistema WMS. Šis sprendimas leido efektyviau išnaudoti turimus sandėliavimo plotus. Tais pačiais metais buvo įdiegta MES sistema, renkanti su pakavimo linijų darbo efektyvumu susijusius duomenis. Šis įrankis pateikia detalizuotą informaciją apie konkrečių gamybos linijų bei įrenginių efektyvumą ir efektyvumo praradimus. O štai pernai įdiegta multifunkcinė ZAPTIC sistema leido skaitmenizuoti darbo saugos pranešimų pateikimą, įrangos gedimų registravimą, vidinių auditų ataskaitų rengimą ir darbo užduočių formavimą bei jų įgyvendinimo sekimą.

Šiemet Utenos darykloje buvo įgyvendintas prekių surinkimo su skaitytuvais projektas. Tai leidosumažinti užsakymų surinkimo klaidas net 400 proc. Šis įrankis taip pat atvėrė galimybę gyvai stebėti užsakymų įvykdymo progresą, matyti bei lengviau analizuoti darbuotojų efektyvumą bei visą šią informaciją atvaizduoti darbuotojams realiu laiku.

Taip pat šiemet buvo pradėtas gamybos planavimo procesų skaitmenizavimo projektas, kurį planuojama užbaigti kitais metais. Šiuo projektu siekiama apjungti ir automatizuoti paklausos ir gamybos planavimo procesus, sukurti galimybę lengvai modeliuoti įvairius scenarijus.

O kokie yra artimiausios ateities planai? 2024 m. planuojama perkelti sandėlio valdymo sistemą iš „Windows“ operacinės sistemos į „Android“, plėsti sandėlio valdymo sistemos apimtį, automatizuoti užduočių kūrimą bei praplėsti kiemo valdymo sistemos naudojimą.

Bendrovei „Švyturys-Utenos alus“ priklausančioje Utenos darykloje gaminami tiek fermentuoti, tiek nefermentuoti gėrimai. Metiniai gamybos kiekiai siekia apie 130 mln. litrų. O daryklos darbuotojų skaičius viršija 150.


Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas