Pasaulio sveikatos organizacija siunčia kritinį perspėjimą: perspėja dėl itin sparčiai augančios elektroninių cigarečių grėsmės

Pranešimas spaudai

2024-02-10, 16:35

0 komentarų

Elektroninių cigarečių rūkydamas mažiau kenkia sveikatai nei įprastinių? Norėdamas mesti rūkyti įprastines cigaretes, kurį laiką parūkysiu elektronines? Šiuos itin populiarius mitus paneigia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai, tuo pačiu atkreipdami dėmesį ir grėsmingai augantį elektroninių cigarečių vartojimą, ypač tarp jaunimo ir vaikų.

Prasidėjo mega „Aliexpress“ išpardavimai – sutaupykite net iki 70 proc.
Pasaulio sveikatos organizacija siunčia kritinį perspėjimą: perspėja dėl itin sparčiai augančios elektroninių cigarečių grėsmės

PSO pabrėžia, kad elektroninės cigaretės su nikotinu sukelia didelę priklausomybę ir kenkia sveikatai, o jų pasiūla rinkoje sparčiai auga pasauliniu mastu ir pasižymi didele produktų gausa. Prieinamumas, skonių įvairovė, agresyvi prekyba, klaidinanti reklama, kad tai mažiau kenksminga alternatyva įprastoms cigaretėms, turi neigiamas pasekmes – įtraukia vis daugiau vaikų ir jaunimo. Daugelyje šalių jaunimas elektronines cigaretes vartoja dažniau nei suaugusieji.

Todėl PSO ragina imtis skubių priemonių, kad būtų išvengta elektroninių cigarečių keliamos grėsmės didinti priklausomybę nuo nikotino kartu su visapusišku požiūriu į tabako kontrolę ir atsižvelgiant į kiekvienos šalies nacionalines aplinkybes.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) patvirtina, kad Lietuvoje vykdomi tyrimai taip pat rodo didėjantį elektroninių cigarečių vartojimą tarp vaikų ir jaunimo bei jaunėjantį elektroninių cigarečių vartojimo pradžios amžių, vis daugiau mokinių pradeda vartoti elektronines cigaretes iki 13 m. amžiaus. Dalis Lietuvos jaunimo vis dar nesuvokia elektroninių cigarečių keliamos žalos.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto paskelbtais naujausio 2022 m. Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo (HBSC) duomenimis, tarp 5-9 klasių mokinių elektroninių cigarečių vartojimas per paskutines 30 dienų Lietuvoje didėja (2014 m. – 11,7 proc., 2018 m. – 17,9 proc., 2022 m. – 21 proc.) ir lenkia tabako cigarečių rūkymą.

„Mums didelį nerimą kelia didėjantis elektroninių cigarečių vartojimas tarp vaikų bei jaunimo ir tai, kad tą daryti pradeda vis jaunesnio amžiaus vaikai. Ir PSO atkreipia dėmesį į didžiulį vienkartinių elektroninių cigarečių paklausos augimą. Todėl kviečiame ir tėvus, ir mokyklų bendruomenes kalbėtis su vaikais surandant jiems priimtinus argumentus, kurie padėtų apsaugoti nuo šio įpročio“, – sako Gražina Belian, NTAKD direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas.

Jos teigimu, jaunų žmonių neretai neveikia argumentai apie rūkymo žalą žmogaus sveikatai, tačiau faktas, kad vienkartinės elektroninės cigaretės yra milžiniška plastiko tarša gamtai ir planetai, galėtų būti išgirstas ir suprantamas. Todėl tokių argumentų, stabdančių vaikų ir paauglių susidomėjimą elektroninėmis cigaretėmis, reikia surasti kuo daugiau ir nuolat juos kartoti.

Laikinoji NTAKD vadovė ragina atkreipti dėmesį į PSO rekomendacijas.

Šalims, kurios nusprendžia uždrausti prekybą elektroninėmis cigaretėmis, būtina užtikrinti griežtą šio sprendimo įgyvendinimą, įskaitant stebėjimo ir priežiūros priemones. Šalims, kuriose leidžiama prekiauti elektroninėmis cigaretėmis kaip plataus vartojimo prekėmis, būtinas griežtas reguliavimas, kuriuo būtų siekiama jų patrauklumą ir žalą gyventojams:

  • Uždrausti visas kvapiąsias medžiagas, įskaitant mentolį ir sintetinius mentolio analogus;
  • Uždrausti patrauklų įpakavimą, kuris atkreiptų dėmesį ir skatintų įsigyti;
  • Riboti nikotino koncentraciją ir kiekį, siekiant sumažinti priklausomybės riziką;
  • Didžiausio elektroninių cigarečių kasečių tūrio nustatymas, siekiant apriboti toksinių medžiagų poveikį ir naudojimą;
  • Maksimalios baterijos galios nustatymas, siekiant apriboti galios įtaką nikotino ir toksinių medžiagų tiekimui;
  • Draudžiamos įrenginio funkcijos, leidžiančios perduoti informaciją trečiosioms šalims ir iš jų;
  • Draudžiami priedai, turintys kancerogeninių, mutageninių ir toksiškų reprodukcijai savybių.

PSO taip pat atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu itin svarbu įspėti visuomenę apie klaidinančius ar apgaulingus teiginius apie saugumą ar veiksmingumą metant rūkyti. Taip pat įspėja šalis kontroliuoti draudimą parduoti elektronines cigaretes vaikams, o visų tabako kontrolės priemonių taikymas elektroninėms cigaretėms turi būti orientuotas į pasiūlos ir paklausos mažinimą.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas