Per dieną daugiau nei 2 tūkst. išmaniųjų skaitiklių įdiegiantys ESO inžinieriai: klientai jaučia skaitiklių naudą

Tinklo skaitmenizavimą vykdantis „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skelbia apie rekordinius – 2023–uosius metus – diegiant išmaniuosius elektros energijos skaitiklius.

Registruokitės „Temu“ platformoje ir gaukite 30% nuolaidą bei ‎100€ vertės kuponų rinkinį
Per dieną daugiau nei 2 tūkst. išmaniųjų skaitiklių įdiegiantys ESO inžinieriai: klientai jaučia skaitiklių naudą

Per dieną instaliuojant po daugiau nei 2 tūkstančius išmaniųjų apskaitos prietaisų, jų šiemet sumontuota virš pusės milijono. ESO specialistai pastebi, kad vis daugiau vartotojų įvertina išmaniųjų skaitiklių privalumus ir jais sumaniai naudojasi.

„Nors iki 2023 m. pabaigos liko šiek tiek laiko, tačiau jau galime pasakyti, kad viršijome šiemet užsibrėžtą pusės milijono įdiegtų išmaniųjų elektros energijos skaitiklių ribą. Džiugu ir tai, kad pirmajame diegimo etape, kai skaitikliai iki 2026 m. įrengiami daugiau nei 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) per metus suvartojantiems asmenims, jau kirsta pusiaukelė – veikia virš 700 tūkst. Iš viso minėtame etape planuojama įdiegti beveik 1,2 mln. išmaniųjų įrenginių. Pastebime, kad žmonės vertina išmaniosios apskaitos galimybes, analizuoja naudojimo duomenis, atsižvelgdami į juos keičia vartojimo įpročius ir sutaupo“, – teigia Aurelija Židickytė-Orvydė, ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė.

Vis pozityvesnes vartotojų nuotaikas jaučia ir išmaniuosius elektros energijos skaitiklius diegiantys ESO inžinieriai, kurie kasdien šalyje sumontuoja apie 2 tūkst. šių išmaniųjų įrenginių. Vienas tokių specialistų – nuo 2017 m. bendrovėje dirbantis Jaroslav Glembocki, Vilniaus mieste ir rajone jau pakeitęs virš 2,6 tūkst. skaitiklių, kasdien prie šio skaičiaus prideda dar iki 20-ies. Tiesa, yra buvę ir tokių dienų, kai nepakeitė nei vieno. Pavyzdžiui, vykstant pas atokiau gyvenantį klientą net ir visais keturiais ratais varomas automobilis neįveikė pažliugusio kelio. Tad darbą teko atlikti kiek vėliau.

„Kaip ir kitose šalyse, kuriose diegti išmanūs elektros energijos skaitikliai, pas mus nuotaikos iš pradžių irgi nebuvo pačios geriausios. Tačiau dabar baimės ir abejonės dingo: kol keiti skaitiklį, klientai pasiūlo ir kavos, spėji pabendrauti, susipažinti. Būna, kartais perša ir savo dukras“, – juokiasi Jaroslav.

Inžinierius sulaukia ir dėkingų žmonių skambučių: vieni dėkoja už gerai atliktą darbą, kiti – už rastas ir išspręstas problemas. Vienas klientas, kurio namuose įdiegta išmanioji apskaita, ESO savitarnos svetainėje stebėjo suvartojimą ir atkreipė dėmesį, kad sušildęs vandenį elektrinis vandens šildytuvas neišsijungia ir vis tiek vartoja elektros energiją.

Klientas nusprendė taisyti šildytuvą, nes paaiškėjo, kad jo konstrukcijoje yra įtrūkimų ir būtent dėl to jis veikė nuolat.

Skatina taupyti

Tuo metu Vilniaus mieste išmaniuosius elektros energijos skaitiklius diegiantis ESO inžinierius Paulius Viršyla pasakoja, kad darbe tenka klampoti ir per pusnis. O kartais skaitiklio nepavyktų pakeisti, jei ne žmonių geranoriškumas.

„Žmonės puikiai žino apie išmaniųjų elektros energijos skaitiklių teikiamą naudą, tad dabar jau sulaukiu prašymų šiuos įrenginius įdiegti kuo greičiau. Dažniau tai girdžiu atšalus – eiti į lauką nurašinėti skaitiklio rodmenų nėra malonu, o su išmania apskaita suvartojimo duomenys automatiškai perduodami tiekėjui. Esu pastebėjęs, kad žmonėms taip pat patinka kasdien sekti savo elektros energijos suvartojimą 15 minučių tikslumu, tai padeda įvertinti ir keisti įpročius. Kai kurie klientai gerokai sumažino sąskaitas, nes atsisakė vieno ir kito įrenginio naudojimo“, – patirtimi dalinasi P. Viršyla.

ESO duomenimis, vien 2022 m. klientai, kurių elektros energijos suvartojimą apskaitė išmanusis skaitiklis, sutaupė apie 11,4 mln. kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2021 m. Kaip pastebi J. Glembocki, išmani apskaita ir suvartojimo istorijos savitarnoje stebėjimas taip pat leidžia suprasti, kiek jie sutaupo pakeitę vartojimo įpročius.

„Įdiegus išmanųjį elektros energijos skaitiklį žmonės gali stebėti, kiek elektros energijos reikia, pavyzdžiui, šilumos siurblio veikimui. Apskaičiavę jo naudojimo kainą gali palyginti su kietojo kuro, pavyzdžiui, malkų kaina, kurią dažnai didina išlaidos darbui ir sandėliavimui. Įsigijus elektromobilį jį galima krauti naktį, kai elektros energija pigiausia, išlaidas palyginti su tuo, kiek anksčiau būdavo išleidžiama degalams“, – pataria ESO inžinierius.

Padeda ir verslui

A. Židickytė-Orvydė, ESO išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė, priduria, kad išmanieji elektros energijos skaitikliai taip pat naudingi gaminantiems vartotojams, kurie gali gauti išsamius duomenis apie suvartotos ir į tinklą atiduotos energijos kiekius. Dėl išmanios apskaitos plėtros laimi ir verslas. Ši technologija suteikia postūmį kurti skaitmeninių technologijų ir programinę įrangą, diegti įvairias paslaugas ir įgalina didesnę konkurenciją rinkoje. Visa tai, ateityje populiarėjant išmaniojo namo koncepcijai, turėtų tapti vis aktualesne tema.

„Išmanieji elektros energijos skaitikliai padeda ESO efektyviau valdyti tinklą. Nuotoliniu būdu gaudami suvartojimo duomenis ir tinklo parametrus, turime galimybes kur kas greičiau ir tiksliau nustatyti bei šalinti gedimus. Taip pat galime efektyvinti tinklo veiklą, pasibaigus diegimo procesui bus įmanoma tiksliau apskaičiuoti jos plėtrai reikalingas investicijas“, – teigia departamento vadovė.

ESO atstovė akcentuoja, kad atėjus eilei keisti vartotojo namuose esantį skaitiklį į išmanųjį, apie tai ESO atstovai informuoja telefonu, trumpąją SMS žinute ar elektroniniu paštu, jei šis nurodytas ESO savitarnos svetainėje. Jei išmanusis elektros energijos skaitiklis montuojamas pastato viduje, informaciją apie jo keitimo darbus galima rasti prisijungus prie ESO savitarnos. Jei skaitiklis keičiamas ne vartotojo būsto viduje, jo dalyvavimas nėra būtinas. ESO akcentuoja, kad skaitikliai keičiami nemokamai.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

10 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Rolandas

As visad tvarkingai mokejau uz elektra it man po pakeitimo nepadidejo saskaita. Atvirksciai dabar moku maziau nei pries pakeitima. Ka tu I tai mindaugeli pasakysi???

MindaugasRolandas

Tikrai džiaugiuosi už Jus, bet netikiu, kad sakote tiesą. Šiuo klausimu pradėjau domėtis nuo pat keitimo pradžios ir turiu praktinės patirties. Linkiu, kad visiems klientams, kuriems pakeitė išmanųjį elektros apskaitos skaitiklį sąskaitos už elektrą sumažėtų.

20 sk/dieną

Svaigsta apie 20 skaitiklių, įdomu, kaip bus, kai pradės keisti skaitiklius viduje, mat smartai didesni, netilps senųjų vietoje...

Ką čia kalba?

Tik šiam skaitliukui reikia kito kontrolinio skaitliuko. Labai jau naglai sąnaudos padidėja.

Rolandas Ką čia kalba?

Nerasinek cia savo kliedesiu. Man pastate ismanuji skaitikli it as esu labai patenkintas, kaip tik moku dabar gerokai maziau nei pries pakeitima. Prisiklauso zmones kvailu pletku it svaicioja niekus. Per mazai moka kelis metus o kai naujas skaitiklis tenka skola sumoket, tai tokie ir svaigsta nesamones.as visada moku tvarkingai it man viskas gerai. Tu geriau kontrolini skaitliuka savo proteliui pasistatyk!!!!!!!!!!!!!

T

Geras čia planas,tik netyčia jiem išlindo zuikio ausys iš kepurės pradžioj kai prasuko žmoniem perdaug iškart,bet visi pamiršo ir jau ramu.
o šiaip po kilovatą po du ir tu ten nieko nesugaudysi,o nuo milijono klientų po 1€ kiek gaunasi ? ☺ Gražių visiem švenčių.

Mindaugas

Džiaugsmo yra mažiausiai nes pakeitus apskaitos skaitiklį stebuklingai padidėja elektros energijos suvartojimas, nors elektros prietaisų skaičius nepadidėjo. Sąskaita už elektros energiją padidėjo apie 40 procentų. Klientui papildomos išlaidos, tiekėjui papildoma nauda

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas